O školi

Osnovna škola Čavle nalazi se na području Općine Čavle koja predstavlja središte živopisnog grobničkog kraja bogate kulturno – povijesne baštine.

Općina Čavle ima oko 7 200 stanovnika.

Centar Općine Čavle je mjesto Čavle gdje je locirana i matična školska zgrada. U sastavu Osnovne škole Čavle je i Područna škola Grobnik, na adresi Grobnik 1.

PROSTORNI UVJETI

• Unutrašnji školski prostor

Matična škola

Zgrada Osnovne škole Čavle sagrađena je 1965.godine i dograđena 1984. godine. Obuhvaća 3147 m2 unutarnjeg prostora i 2310 m2 uređenog dvorišta, odnosno sportskog igrališta.

Škola raspolaže sa 12 klasičnih učionica, 3 specijalizirane učionice (kemija/fizika; informatika/tehnička kultura; informatika), dvoranom za tjelesno - zdravstvenu kulturu, knjižnicom, etno učionicom te kabinetima.

Područna škola Grobnik

Školska zgrada u Gradu Grobniku izgrađena je 1847. godine, djelomično renovirana 1990., a u potpunosti adaptirana 2013. godine. U prizemlju zgrade nalazi se Područna jedinica DV Čavlić, a na katu PŠ Grobnik. Za dva kombinirana razredna odjela koriste se dvije klasične učionice, sanitarni čvor i mala zbornica, ukupne korisne površine od 320 m2 unutarnjeg prostora  i oko 1000 m2 školskog dvorišta.

U rujnu 2012. godine započela je adaptacija zgrade PŠ Grobnik sredstvima osiguranim od strane osnivača, Primorsko-goranske županije, i JLS,  Općine Čavle. U vrijeme trajanja radova, za učenike PŠ Grobnik, nastava  se je odvijala u obnovljenoj zgradi Čitaonice u Gradu Grobniku u neposrednoj blizini škole.

• Školski okoliš

Unatoč velikoj kvadraturi raspoloživih površina, nedostaju uređeni sportski tereni i igralište. Postojeće vanjsko igralište je nedostatno i samo dijelom uređeno.

Nastavak uređenja okoliša obavit će se u suradnji s osnivačem i Općinom Čavle koja je financirala izradu dokumentacije s planom uređenja svake pojedinačne parcele i njene namjene za određenu aktivnost te uređenje sportskih terena namjenjenih grupnim sportovima.

Uz pomoć roditelja i Općine Čavle, u školskoj godini 2009./2010., započeli smo s realizacijom jednog od ciljeva Školskog razvojnog plana: formiranje eko učionice u čijem je sastavu Mediteranski vrt i kutak s ljekovitim biljem grobničkog kraja.

U školskoj godini 2011./2012. nastavilo se sa radovima u Mediteranskom vrtu, uređivao se okoliš škole, a na školskom igralištu "Jama" postavljeni su novi koševi za košarku.

U školskoj godini  2012./2013. i  2013./2014. nastavilo se je sa uređenjem i oplemenjivanjem ovih prostora.

•  Polaganje kamena temeljca

Polaganjem temeljnog kamena, u ponedjeljak, 3. srpnja, započela je realizacija dogradnje novog krila Matične zgrade Osnovne škole Čavle čime će škola dobiti osam novih učionica, pripadajuće sanitarne čvorove i kabinete za učitelje te sigurnosno stubište i dizalo za osobe smanjene pokretljivosti. Predviđeno je i uređenje okoliša, kolno - pješačkih i hortikulturalnih površina. Ovaj projekt ravnopravno financiraju Osnivač Škole, Primorsko - goranska županija i Općina Čavle.

„… Naša će utvrda igre, prijateljstva i znanja biti još veća i ljepša, primjerenija potrebama i željama učenika. Povećanje prostornih kapaciteta škole riješit će problematiku nedostatka prostora za izvođenje raznih aktivnosti i dodatnih oblika odgojno -obrazovnog rada s učenicima  te će omogućiti većini razrednih odjela Matične škole jednosmjenski rad što će biti dodatna motivacija za učenje i rad, ali i značajan doprinos kvalitetnijoj organizaciji slobodnog vremena učenika i vremena koje provode sa svojim obiteljima…“

Ravnateljica Tanja Stanković

Svečanom polaganju kamena temeljca nazočili su zamjenica župana Marina Medarić, načelnica Općine Čavle, Ivana Cvitan Polić, predstavnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije Pavo Šašlina,  pročelnik Ureda županije Goran Petrc, pročelnica županijskog upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Edita Stilin, predstavnici tvrtki izvođača radova, projektanata i nadzora, predstavnici medija, učenici, djelatnici, roditelji…

Govor načelnice Općine Čavle            Govor zamjenice župana

Nakon izvrsnog nastupa Antonele Doko i Matea Žmaka, voditelji programa, Anja Juretić, 5.a i Bruno Baćac, 5.b, odradili su svoj dio zadatka vrlo profesionalno, a svojim su nastupom oduševili Dora Čargonja, 2.c, Tonka Marušić, 3.c te školska klapa s Leonardom Bernobić i Ivanom Njegovanom, 7.a razred na čelu.

voditelji Anja i Bruno nastup Dore Čargonja

Antonela Doko             nastup Tonke Marušić       nastup Ivana i Leonarde

Vremensku kapsulu s porukama i radovima svih razrednih odjela položili su učenici 4.a razreda, Nina Tus i Valerio Burić, a prve lopate betona za temelje novog krila škole bacile su zamjenica župana Marina Medarić i načelnica Općine Čavle, Ivana Cvitan Polić.

« Listopad 2017 »