Ne okolišaj! - održivi razvoj u praksi

Osnovna škola Čavle partner Udruge Žmergo u realizaciji projekta u području izvaninstitucionalnoga odgoja i obrazovanja djece i mladih u školskoj godini 2021./2022.

Donator: Ministarstvo znanosti i obrazovanja

Nositelj projekta: Udruga Žmergo

Trajanje projekta: 8.11.2021. - 31.08.2022.

Predviđena uloga partnera na projektu, indikatori i vrijeme realizacije:

a. suradnja na organizaciji edukativnih aktivnosti za učenike pod vodstvom Udruge Žmergo u prostoru škole

- eko radionice, eko igraonice, interaktivna eko izložba s kvizom

- licem u lice ili online (ovisno o aktualnim epidemiološkim prilikama prilikom realizacije aktivnosti)

- vrijeme provedbe: ožujak – svibanj 2022. prema dogovoru sa školom)

b. sudjelovanje u akcijama čišćenja

b.1. akcija čišćenja otpada u sklopu Zelene čistke

b.2. akcija digitalnog čišćenja s učenicima tijekom nastave i/ili u slobodno vrijeme poticanjem uključivanja učenika i članova njihove obitelji brisanjem nepotrebnih dokumenta na spremištima za pohranu ili iz online spremišta, mobilnih aplikacija, sandučića e-pošte

c. nagradno natjecanje za učenike na temu kreativne upotrebe (kućnog) otpada

- poticanje svih učenika škole na sudjelovanju u natjecanju

- sudjelovanje u dodjeli nagrada pobjednicima natjecanja

- sudjelovanje u promociji natjecanja i pobjednika

d. vodič za školske organske vrtove

Kratak sažetak projekta:

Projekt Ne okolišaj! - učenici za održivi razvoj zajednice jednogodišnji je projekt Udruge Žmergo u partnerstvu s 5 osnovnih škola s područja 4 jedinice lokalne samouprave Primorsko-goranske županije, a koji ima za cilj nizom edukativnih aktivnosti globalnog obrazovanja odnosno metodama inovativnog, iskustvenog učenja učenika, ali i odgojno-obrazovnih djelatnika i obitelji učenika podići razinu znanja, svijesti, a naročito vještina za promjenu svakodnevnih navika djece te odgojno-obrazovnih djelatnika i usvajanje održivih životnih stilova u skladu s održivim razvojem.

Kroz 15 edukativnih aktivnosti za učenike na temu (kućnog) otpada (bacanje hrane, kompostiranje, ambalaža, plastične vrećice i sl.), akciju digitalnog čišćenja (brisanje digitalnog otpada koji rasipa električnu energiju) te nagradno natjecanje za učenike na temu kreativne upotrebe otpada (potencijali ponovne upotrebe) kao i vodič za školske organske vrtove, s učenicima se progovara o temama globalnih okolišnih izazova te ih se osnažuje za usvajanje svakodnevnih „zelenih“ navika i održive životne stilove kroz aktivan doprinos očuvanju okoliša.

Učiteljice  RN-e Andreja Miler i Alenka Žagar Pančić,

učiteljica prirode i biologije Ana Banda i

ravnateljica Tanja Stanković

UČENICI PRODUŽENOG BORAVKA SUDJELOVALI U KREATIVNOM NATJEČAJU „NE OKOLIŠAJ!“ UDRUGE ŽMERGO

Učenici 2.a, 2.b i 3. razreda produženog boravka sudjelovali su u natječaju Udruge ŽMERGO koji se proveo u sklopu projekta „Ne okolišaj! – održivi razvoj u praksi“. U izradi likovnih radova korištene su različite vrste otpada, poput plastičnih čepova, vrećica čaja, poklopaca staklenki te različitih ostataka tkanine, novina, slamki i drugo. Učenici su na praktičan način naučili kako otpad ne treba odbacivati već se on može vrijedno i korisno iskoristiti u izradi likovnih radova.

Mirna Martišković, učiteljica RN-e u Produženom boravku

« Ožujak 2024 »