eTwinning projekti u OŠ Čavle

školska godina 2022./2023.

Za više informacija o eTwinning projektima u našoj školi kliknite ovdje.

eTwinning projekt u OŠ Čavle

ŠKOLA JE ŠKOLA, A BORAVAK JE BAŠ FORA 3!

Projekt je namijenjen učiteljima i učenicima produženog boravka. Tijekom školske godine učitelji produženog boravka će s učenicima provoditi aktivnosti u organiziranom vremenu kako bi osnažili niz njihovih kompetencija kao što su: kreativnost, poduzetništvo, digitalne kompetencije… Povezat će se boravci razrednih odjela produženog boravka unutar iste škole te matične i područnih škola kao i škola partnera u projektu. Na taj način nastali bi „boravci prijatelji“ koji bi u budućnosti mogli zajednički osmišljavati nove eTwinning projekte. Učiteljima se daje maksimalna sloboda u odabiru aktivnosti. Na zajedničkim webinarima učitelji će dijeliti primjere dobre prakse iz svojih učionica produženog boravka.

Učenici produženog boravka s učiteljicama Stelom i Ivanom uključili su se u ovaj projekt, a škole partneri u projektu su Osnovna škola Trsat i Osnovna škola Stenjevec.

Učenici 1.c, 2.c i 2.d razreda imaju boravak prijatelje u 1.a, 2.a i 3.b razredu Osnovne škole Trsat, a učenici 2.a i 2.b imaju boravak prijatelje u 2.a razredu Osnovne škole Stenjevec.

Naši prijatelji iz OŠ Stenjevec jako su nas razveselili već prvi dan drugog polugodišta pismom i poklončićem za svakog od nas. Čitali smo poruke naših novih prijatelja te im napisali u pismu kako jedva čekamo da ih vidimo i upoznamo.

Veselimo se budućim zajedničkim aktivnostima!

učiteljice Stela Krstičević i Ivana Brdar

Projekti u OŠ Čavle

Forum za slobodu odgoja

Škole zajedništva / Школи спільнот – podrška školama u inkluziji učenika i učenica iz Ukrajine

OŠ Čavle uključila se u projekt Foruma za slobodu odgoja Škole zajedništva/ Школи спільнот koji je započeo u svibnju 2022. godine uz podršku Ureda UNICEF-a za Hrvatsku čime se želi pružiti podršku svim školama u kojima se školuju učenici iz Ukrajine. Cilj projekta je razvijanje programa kojim se jačaju kompetencije odgojno-obrazovnih djelatnika za rad s djece iz Ukrajine i kompetencije za poučavanje u multikulturalnom okruženju. Nakon provedene ankete među djelatnicima osnovnih i srednjih škola voditelji projekta zaključili su da među najvećim preprekama u procesu uključivanja učenika i učenica iz Ukrajine su:

• jezična barijera
  • kako procijeniti učenje ukrajinskih učenika
  • kako uključiti njihove roditelje/skrbnike u proces obrazovanja.

Rezultati istraživanja predstavljeni su predstavnicima Ministarstva znanosti i obrazovanja te Agencije za odgoj i obrazovanje kako bi se dogovorila daljnja suradnja Foruma i navedenih institucija. Forum za slobodu odgoja u suradnji s Uredom UNICEF-a za Hrvatsku priprema priručnik „Škole zajedništva / Школи спільнот – priručnik za integraciju učenika i učenica iz Ukrajine škole” kojima će olakšati novonastalu situaciju.

Više o projektu: https://fso.hr/projekti/skole-zajednistva

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

eTwinning projekt u OŠ Čavle

Uz čitanje riječi rastu 3/Words grow by reading 3

Projekt Uz čitanje riječi rastu 3/Words grow by reading 3 pokrenut je kako bi se djeci približilo čitanje i osvijestilo ih koliko je važno izgraditi kulturu čitanja i razvijati čitalačke vještine. Projekt se provodi treću godinu zaredom. Cilj projekta je izgrađivanje svestrane stvaralačke osobe razvijenih sposobnosti čitanja, izražavanja, doživljavanja i vrednovanja književnih djela. Osim toga čitanje je odličan izbor za kvalitetno provođenje slobodnoga vremena.

Tijekom godine učenici se uključuju u različite aktivnosti kojima se promiče čitanje i obilježavaju važni datumi poput Mjeseca knjige, Međunarodnog dana pismenosti, Svjetskog dana čitanja naglas i slično te prikazuju svoje aktivnosti uporabom ITK-a.

U projekt su uključeni učenici 6. i 8. razreda OŠ Čavle kako bi svojim stvaralačkim uratcima doprinijeli projektu, a istovremeno dodatno se motivirali za čitanje, ne samo propisanih djela, već i onoga što sami odaberu. Cilj projekta je poticati čitanje, osnažiti ulogu čitanja u razvoju jezičnih, komunikacijskih i stvaralačkih kompetencija potrebnih za izazove suvremenog društva te uključivanje ostalih učenika kojima će upravo aktivnosti vršnjaka biti dobra motivacija za otkrivanje svjetova koje nam može pružiti knjiga.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

« Ožujak 2024 »