Mala škola aromaterapije

Mala škola aromaterapije je nova izvannastavna aktivnost u našoj školi koju vodi Tatjana Milaković, aromaterapeutkinja. Učlanjeno je deset učenica naše škole. Polaznice uče o raznim eteričnim uljima i njihovim primjenama, ne samo u teoriji već i u praksi. Također izrađuju razne pipravke na biljnoj bazi, koji omogućavaju kvalitetniji život, kao što su kuglice za kupku, maske za lice, paste za zube, kreme i dr. Ako vas zanima nešto više, možete pogledati na našoj facebook stranici: Mala škola aromatrapije, OŠ Čavle.

MALA ŠKOLA AROMATERAPIJE NA SATU ZDRASTVENOG ODGOJA

Sadržaj prvog modula zdrastvenog odgoja dodatno smo obogatili i prezentacijom Male škole aromaterapije.

Tako je posebno interesantno bilo u utorak, 22. siječnja, na satovima razredne zajednice u 1. a, b i c razredu jer je sat održala vanjska suradnica, gđa Tatjana Milaković, voditeljica Centra za aromaterapiju „Smilje“ koja je učenicima prezentirala izradu prirodne paste za zube od čaja od metvice i limuna. Nakon što su je isprobali, učenici su zaključili da je ova pasta za zube jako dobra jer „ne pecka“. U srijedu, 23. siječnja, isti sadržaj planiran je i za učenike drugih razreda, a za učenike trećih i četvrtih razreda planira se izrada kreme za ruke od pčelinjeg voska i biljnih ulja dobivenih od namirnica koje se svakodnevno koriste u kuhinji kao što si limun, naranča…jer prirodno je najzdravije, zar ne?

Zdrave radionice za zdraviji život, u drugom i trećem razredu

Kako najlakše provesti edukaciju zdrastvenog odgoja Živjeti zdravo nego zdravim radionicama, kroz igru i praktičan rad. Uz simpatično vodstvo i prezentaciju vanjske suradnice gđe Tatjane Milaković učenici drugog razreda izradili su prirodnu pastu za zube koju su vrlo rado isprobali.

Sapunsaka baza, nevenovo ulje,suho bilje,čajevi i eterična ulja sastojci su od kojih se pravi prirodni sapun za njegu ruku i tijela. Znakovito je što su eterična ulja učinkoviti neprijatelji bakterija. Učenici trećeg razreda pozorno su slušali recepturu za izradu sapuna i aktivno sudjelovali u njegovoj izradi. Složili su se da je sapun zdrav i mirisan i da će ga rado izraditi sa svojim ukućanima.

Radionice su pobudile velik interes kod učenika te bi ih valjalo češće provoditi, jer vrijedi ona zlatna U zdravom tijelu, zdrav duh!

Čistoća je pola zdravlja – radionica izrade sapuna

09. travnja 2013. učenici prvih razreda podsjetili su se o važnosti osobne higijene i  redovitog pranja ruku te naučili kako sami izraditi sapune od prirodnih materijala. Radionicu je vodila Tatjana Milaković, voditeljica Centra za aromaterapiju Smilje. Učenici su bili oduševljeni ugodnim mirisima te bojama i oblicima sapuna napravljenih od lavande, nevena i matičnjaka.

Radionica je bilo vrlo interesantna, baš kao i ona na početku drugog polugodišta kada su učili o važnosti redovitog i pravilnog četkanja zubiju te izrađivali prirodnu pastu za zube.

U četvrtak, 11.travnja 2013. godine, za učenike 4.a,b i c razreda održane su radionice izrade šumećih kupki. Bilo je veselo, mirisno i učenici su se ponovo podsjetili da je HIGIJENA POLA ZDRAVLJA! Voditeljica Centra za aromaterapiju Smilje, Tatjana Milaković, naučila je učenike kako pripremiti prirodnu šumeću kupku. Pripravke od suhog bilja lavande i nevena, eteričnog ulja narandže i metvice, prehrambenih boja, soda bikarbone i limunske kiseline učenici su ponijeli kućama kako bi ih i isprobali.

« Ožujak 2024 »