EU natjecanje U4Energy

Kada se govori o potrebi štednje, uvijek je u prvom  planu financijska dobrobit, međutim energetska učinkovitost i štednja energije imaju svoj pravi smisao prvenstveno zbog utjecaja na globalne klimatske promjene, a time i povećanu brigu za okoliš.

Ponašajući se racionalno i koristeći energiju na učinkovit način smanjujemo negativni utjecaj na okoliš. Uz protokol iz Kyota pojedine zemlje, a posebice EU, uvode još niz regulativa koje postaju mali Kyoto protokoli na lokalnim razinama. U tom smislu EU je pokrenula inicijativu uključivanja škola u posebno kreirano natjecanje o štednji energije u četiri kategorije. Prijave za natjecanje u4energy otvorene su do 16. svibnja 2012. godine.

Evaluacije prijava za svaku kategoriju provode se u tri kruga: nacionalna razina, regionalna europska i finalna europska.Tijekom natjecanja u prošloj školskoj godini, na EU razini, OŠ Đure Estera iz Koprivnice osvojila je drugo mjesto i novčanu nagradu. Predstavnici škole, za svoj projekt Budi in-smanji plin. Svijet spasi-struju ugasi, u Bruxellesu su primili nagradu za svoje aktivnosti i napore uložene u promicanje energetske efikasnosti.

Danas u svijetu postoji mnoštvo kompanija koje su shvatile da su rješenja temeljena na energetskoj učinkovitosti i uštedi energije profitabilna te da jedinica ušteđene energije košta manje od jedinice potrošene energije. Većina inicijativa i realnih pokazatelja uglavnom se odnosi na  područje poduzetništva, međutim, paralela se može povući s kućanstvima, a osobito s javnim ustanovama kao što su škole. Sve se svodi na istu stvar, neučinkovitost i neracionalnost sada, u realnoj budućnosti skupe energije, može nam stvoriti samo probleme. U tom smislu prijava svake škole u natjecanje doprinos je podizanju razine svijesti o energetskoj učinkovitosti. Sve informacije vezano za ovo natjecanje nalaze se na internetskoj stranici na koju možete doći klikom na ovu poveznicu. http://www.u4energy.eu/web/guest

Poziv je preuzet s web stranica Agencije za odgoj i obrazovanje.

objavio: Administrator   datum: 6. 3. 2012.