ZAVRŠNI IZLET 3.a, 3.b I 3.c: PULA – BRIJUNI

31. svibnja 2023. godine

Dugo pripremani i jedva dočekani izlet započeo je tog sunčanog i ugodno toplog jutra. Krenuli smo prema Učki i prešavši tunel našli se u susjednoj županiji.

Dolaskom u Pulu posjetili smo „Aquarium Pula“, najveći akvarij u Hrvatskoj. Smješten je u 130 godina starim austro-ugarskim utvrdama Verudela. Upoznali smo nešto od flore i faune Jadranskog mora, slatkovodnih riba naše domovine, ali i mnoge egzotične tropske ribe i bića, koja ukrašavaju naš planet.

Uslijedio je obilazak centra Pule. Pošto su učenici učili što su stoljeća i tisućljeća, imali smo prilike čuti što se u drevnoj Puli događalo i koliko je tadašnje Rimsko Carstvo imalo utjecaj na kulturu i svjetonazor ljudi koji su bili pod njihovom vlašću.

Razgledali smo Augoustov hram, amfiteatar – Arenu, brojne zidine i znamenitosti centra grada. Osobito nas se dojmila priča o gladijatorima i načinima zabave u to doba predkršćanstva.

Dolaskom u Fažanu kratko smo razgledali karakteristike primorskog mjesta. Saznali smo da je u prošlosti zbog močvarnog reljefa vladala bolest malarija. Isušivanjem močvare smanjen je broj komaraca i tada je malarija nestala.

Vožnja brodom prema Brijunima bila je vrlo zanimljiva jer su se  neki učenici prvi puta vozili tim prijevoznim sredstvom, a i imali su prilike vidjeti mnoge domaće i strane turiste.

Na Brijunima smo se vozili turističkim vlakićem. Razgledavajući, slušali smo o prošlosti i važnosti Brijuna za naše predsjednike i poznate osobe koji su tu  boravile.  Bio je zanimljiv „Safari park“ s mnogim životinjama koje inače imamo prilike vidjeti samo u zoološkom vrtu.

Vidjeli smo i mnoge preparirane životinje koje su u prošlosti bile dovezene na Brijune. Poznati papagaj Koki, koji govori, u svojih 68 godina života naučio je i od nas još po koju novu riječ.

Upoznali smo prirodna, kulturna, ali i povijesno-geografska obilježja NP Brijuna i grada Pule.

Učiteljica Alenka Žagar Pančić

objavio: Antonia Juričić   datum: 2. 6. 2023.

Ovaj mjesec: 2016

« Srpanj 2024 »