KULTURA I MEDIJI: ZAVOLI FILM

Kapetanica Nova i Djeca svemira

Dan planeta Zemlje obilježava se svake godine 22. travnja te predstavlja važan događaj kojim se skreće pažnja na ekološke probleme s kojima se suočava Zemlja. Filmovi Kapetanica Nova i Djeca svemira na vrlo jednostavan način pozivaju mlade generacije na promišljanje o opstanku Zemlje. Učenici 6.a,b i c razreda te dvoje učenika 4.b ( Nicol Šikić  i Luka Škaron)imali su priliku pogledati dva odlična filma različita žanra posvećena Zemlji i steći dodatna znanja o Zemlji i postanku Zemlje, svemiru, zvijezdama i crnim rupama te o tome koliko je naša Zemlja u ekološkoj opasnosti.

Dokumentarni film Djeca svemira otkriva kako steći više znanja o planetu na kojem živimo. Djeca i njihovi učitelji provode nastavu na otvorenom te je film zamišljen kao edukativno putovanje na kojem se uči

o Zemlji kao planetu i očuvanju prirode. Zanimljivo je što uče uspoređujući prirodne fenomene na Zemlji i u svemiru radeći pokuse ( stabla su zvijezde, širenje galaksija, let u svemir…).

Film je snimljen u zimskim uvjetima u šumama, na planinarskim stazama i snježnim padinama Švicarske. Film je odlično polazište za usvajanje osnovnih pojmova iz medijske kulture, npr. planova. Nakon gledanja filma u učionici i polazne interpretacije filma ( tema, sudionici, mjesto i vrijeme radnje, svrha) učenici su mogli uočiti razliku između planova i perspektiva (blizu i krupni plan (predavači i učenici), total i polutotal (šumski i planinski predjeli, koreografija djece u interijeru), ptičja perspektiva, a prije same projekcije filma dobili su zadatak izraditi edukativni plakat na temu ekologije.

Nizozemski igrani film za djecu i mlade Kapetanica Nova novi je film iz 2021. godine koji se prikazuje u Dječjoj kući u suradnji s Art-kinom. Film prati dječaka Nasa koji u šumi naiđe na srušenu neobičnu letjelicu u kojoj se nalazi znanstvenica iz budućnosti Nova i njezin duhoviti robot ADD. Nova se vratila u prošlost kako bi spriječila klimatsku katastrofu, bušenje na Sjevernom polu, ali zbog putovanja kroz vrijeme ona ponovo postaje djevojčica što otežava izvršenje njezine misije. Kao i Djeca svemira, tako i film Kapetanica Nova potiču djecu na razmišljanje o ekološkim problemima s kojima se susreće Zemlja.

Nakon gledanja učenici su ispunili anketu i odgovorili na pitanja o tome kako su doživjeli film, koliko je film tematski primjeren njihovom uzrastu, je li film prenio poruku te je li film bolje pogledati u razredu ili u kino dvorani.

Razgovaralo se o dojmu nakon gledanja, temi i likovima, odnosima među likovima, poruci koju film šalje. Osim toga, učenici su na isječku iz filma birali određene scene i imenovali vrstu planova.

Gledanjem filma u učionici (portal Vrti svoj film) i odlazak u Dječju kuću, ostvario se ishod Kurikuluma hrvatskoga jezika (OŠ HJ C.6.1. ,OŠ HJ C.6.3. ), a taj je da djeca posjećuju kulturne događaje u fizičkome ili virtualnom okružju te aktiviraju stečena znanja i kompetencije u smislu neposrednoga iskustvenoga učenja.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

objavio: Antonia Juričić   datum: 2. 5. 2023.

Ovaj mjesec: 2016

« Srpanj 2024 »