OBILJEŽAVAMO MJESEC HRVATSKOGA JEZIKA 2023.

Obilježavanjem Mjeseca hrvatskoga jezika želi se istaknuti važnost očuvanja materinskoga jezika te upoznavanje s njegovom bogatom poviješću, važnim trenutcima koji su obilježili njegov razvitak. Danas se naš hrvatski jezik i dalje razvija i raste, njime se slobodno govori i piše.

Tijekom Mjeseca hrvatskoga jezika slavi se i Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva (22. veljače). Hrvatska glagoljica povijesno je hrvatsko pismo, simbol nacionalnoga identiteta, pismo Bašćanske ploče, na temelju kojega je Hrvatska prepoznatljiva i jedinstvena u Europi i svijetu. Proglašenje toga dana započeo je Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, koji je 22. veljače odabrao jer je 1483. godine tiskana prva hrvatska knjiga Misal po zakonu rimskoga dvora. Cilj obilježavanja toga dana je važnost promicanja vrijednosti i ljepote hrvatskog glagoljičnoga pisma.

Učenici šestog razreda dobili su zadatak da na posebnom papiru izrade jedno glagoljsko slovo. Učenici su izradili uvećana i dekorirana glagoljska slova, tj. inicijale, velika oslikana početna slova, kojima su se nekada ukrašavali dijelovi tekstova. Tehniku oslikavanja učenici su birali sami. Najbolji uratci izloženi su na panou ispred učionice hrvatskoga jezika u prizemlju škole.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

objavio: Antonia Juričić   datum: 6. 4. 2023.

Ovaj mjesec: 2016

« Srpanj 2024 »