VLASTA JURETIĆ

Dana 8. ožujka 2022. preminula je naša draga Vlasta Juretić,  pjesnikinja, književnica, borac za zaštitu i očuvanje kulturno – povijesne baštine,  promotor svoje drage Grobnišćine kojoj treba zahvaliti da je grobnička čakavica postala zaštićeno nematerijalno kulturno dobro.

Kao dugogodišnja predsjednica Katedre čakavskog sabora Grobnišćine ostvarila je izuzetno vrijednu i plodonosnu suradnju  sa osnovnim školama riječkog prstena koje njeguju čakavicu  jer kako je jednom prilikom istaknula:

… Prema Zakonu o zaštiti kulturnih dobara mi smo obavezni sve to što smo naslijedili ostaviti u najmanje onakvom obliku u kakvom smo naslijedili. Međutim, ja želim našim novim generacijama ostaviti više …

Umjesto obilježavanja 30 godina suradnje Osnovne škole Čavle s Katedrom i Vlastom Juretić, zatekla nas je ova tužna vijest. Čitajući moje prepiske s Vlastom Juretić s kojom sam rado surađivala od prvog dana dolaska u Osnovnu školu Čavle, našla sam jedno njeno pismo koje me je u ovim trenucima posebno dirnulo.

… Nakon 25 Katedrinih godina, na ovaj se način obraćam po prvi put, iz više razloga. Ponajprije stoga što me 25 godina života s Katedrom podsjeća na  srebrni pir.  Budući da će zlatni bilježiti neki poprilično daleki ljudi, odnosno Katedrin zlatni pir je, barem meni  golub na grani,  ovogodišnji mi vrabac u ruci pričinjava veliko zadovoljstvo. Potom, svi smo svjedoci da je godina, kojoj kalendar ovih dana pokazuje rogove, bila jedna od najzahtjevnijih, ne samo za mene kao predsjednicu Katedre, nego i za svakog člana Predsjedništva ponaosob.  A upravo se hodom per aspera najbolje prepoznaje čvrstoća ramena na koja se možeš osloniti. Naravno, svi smo samo ljudi s manama i vrlinama pa svoja ramena nekada podmećemo s voljom, nekad i preko volje pa čak ih, iz ovih ili onih razloga, i ne podmetnemo u pravo vrijeme. No, kao osoba u poprilično zrelim godinama, znam da mi je nakon nedočekanog ramena, usud pasti. A zrelim je pak prihvatiti činjenicu da su padovi ljudskom rodu suđeni.

I da zaključim kao što sam i počela - svi znamo da se dići ne možeš ako ne padneš te da je najvažnije ustati. A ja se, priznajem, bez vas često ne bih bila imala snage podići.

Stoga vam srdačno zahvaljujem!

Vlasta

U Gradu Grobniku, 22. prosinca 2017.

Draga Vlasta,

hvala ti za sve ove godine suradnje, zajedničkog rada i stvaranja. Hvala za vrijednosti koje si neumorno promicala i uvijek promišljala o djeci i mladima.

Bila nam je čast imati te za prijatelja i suradnika.

Učenici i djelatnici OŠ Čavle

Ravnateljica Tanja Stanković

objavio: Maja Rendić   datum: 9. 3. 2022.

Ovaj mjesec: 2016

« Srpanj 2024 »