UOČI MJESECA HRVATSKOGA JEZIKA

Da se ča ne zatare

Mjesec hrvatskoga jezika je manifestacija kojom se želi više pažnje posvetiti materinskom jeziku. Uz materinski jezik ističe se važnost svih narječja i dijalekata te se želi upoznati javnost s bogatom hrvatskom jezičnom baštinom.

Susret s pjesnikinjom Zlatom Petešić održao se u školi i okupio učenike razredne i predmetne nastave. Na susretu su bili članovi grupe Mediji i ja koji su pažljivo pratili događanje i izvršili svoj novinarski zadatak.

Lana Glad, učenica 7.b, napisala je prilog o susretu.

Pjesnikinja Zlata Petešić posjetila je Osnovnu školu Čavle te održala predavanje za učenike. Razlog njena dolaska je predstojeće obilježavanje Mjeseca hrvatskoga jezika. Susret pjesnikinje i učenika ostvario se 12. veljače 2024. godine.

Tijekom predavanja pjesnikinja je čitala pjesme iz svojih zbirki, prepričavala je doživljaje iz djetinjstva. Prisjetila se trenutaka iz života koji su utjecali na njeno pjesničko stvaralaštvo. Pjesnikinja je istaknula kako je odmalena bila talentirana za glumu i pisanje te je učenicima pročitala svoje pjesme koje je pisala u djetinjstvu. Predstavila je pjesme iz svojih zbirki Čigova san i Vrt pun rožic iz kojih je pročitala pjesme koje su tematski vezane uz njenu obitelj, prvu ljubav i učiteljicu koju pamti još iz osnovne škole. Učenice 7. a razreda Tara Kovačić, Magdalena Fućak, Korina Mavrinac, Lucija Milinović pročitale su odabrane pjesme Preslice, Visibabe  Maškare, Leptirić, Ča. Osim čitanja stihova, dvije učenice moderirale su razgovor postavljajući gošći pitanja o životu i radu.

Učenici nemaju često priliku biti na susretu s čakavskim pjesnicima, stoga im je ovo događanje obogatilo jezično iskustvo. Susret se svidio učenicima te su izjavili kako bi voljeli ponoviti susret.

Zlata Petešić i učenice 4. razreda

Moderatorice susreta Magdalena Fućak, 7.a, i Korina Mavrinac, 7.a

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

objavio: Antonia Juričić   datum: 19. 2. 2024.