BASNA JE PRIČA PRAVA JER ŽIVOTINJA MUDROST IZGOVARA

Basna o Suncu i Kiši

Bili jednom jedna Kiša i jedno Sunce. Bili su najbolji prijatelji. Igrali su se svaki dan od sedam ujutro do šest popodne.

Jednog dana Sunce je u igri slučajno pogodilo Kišu. Kiša se naljutila i ispustila iz svog oblaka grmljavinu. Rekla je Suncu da više nisu prijatelji. Sunce je otišlo svojoj kući i kiša je otišla svojoj kući.

Mama je upitala Kišu – Zašto si došla kući tako rano?

-Sunce i ja više nismo prijatelji – odgovori joj Kiša.

Mama joj na to kaže – Idi kod Sunca i ispričaj mu se.

Kiša je poslušala svoju mamu, došla je Suncu i tiho rekla – Oprosti.

Sunce joj je oprostilo i reklo Kiši – Oprosti i ti meni.

Tako su se Sunce i Kiša pomirili i ponovo postali najbolji prijatelji. Napravili su zajedno dugu i sve je bilo kao i prije.

POUKA: Iako je teško, ponekad treba znati reći riječ OPROSTI.

Lovro Pelčić

Na literarni natječaj udruge Mlada pera Basna je priča prava jer životinja mudrost izgovara! pristigle su čak 283 basne što govori kako udruga pronalazi prave teme za svoje literarne natječaje i da je njezin rad sve prihvaćeniji diljem Hrvatske i suradnja se širi na sve veći broj škola. U udruzi su oduševljeni brojem pristiglih basni samo što ovaj put uz oduševljenje  izražavaju i zabrinutost! Naime, u natječaju “Basna je priča prava jer životinja mudrost izgovara!” udruga Mlada pera dala je priliku najmlađim autorima da u formi basne izraze vlastite pouke i mudrosti bile one upućene roditeljima, učiteljima, ili sebi samima te možda lakše progovore o temi ili problemu koji je za njih bitan. Oni očito i jesu progovorili o onome što im je bitno i ukazali su na probleme, jer kako inače protumačiti da je u preko 15% pristiglih radova prisutno nasilje, u nemalom broju čak nasilje najgoreg oblika? Basne šalju poruke o problemima u pubertetu, nasilju zbog različitosti, nasilju zbog drugačijeg stava, mišljenja, izražavanja, ukazuju da roditelji nemaju vremena za djecu…djeca ne vide drugačije rješavanje problema nego nasiljem, prihvaćajući nasilje kao opravdan i jedini izlaz!

Cilj natječaja je potaknuti djecu da razmisle o problemima na koje žele upozoriti ili poukama, porukama koje žele poslati i da se izraze na alegorijski način kroz te likove. Razvija se razmišljanje o problemu, kako ga vokabulizirati i predstaviti drugima i razmisliti što bi njima bilo rješenje, kako bi tomu pristupili. Tiskat će se bojanka s odabranim radovima.

Napisati basnu nije tako jednostavno kao što se čini, nije dovoljno samo životinjama dati moć govora,  likovi u basnama, pogotovo oni koji se često pojavljuju, utjelovljuju ljudske osobine koje se smatraju poželjnima, ili nepoželjnima, a koje se u basni obično žele pohvaliti ili pokuditi. Stoga je žiri odabrao 92 basne koje će ući u bojanku koju ilustrira Goran Radiković.

Na literarni natječaj poslali smo 11 basni učenika trećih razreda produženoga boravka. Basna učenika Lovre Pelčića "Basna o Suncu i Kiši" uvrštena je među 92 basne.

Hvala svim mladim basnopiscima, čestitke nagrađenima  i poruka svima: Djeco, nasilje nije rješenje! Odrasli, na nama je da im to pokažemo! I nađite vremena za druženje s djecom!

U prilogu ostavljamo prezentaciju basni koje su napisali i ilustrirali naši učenici.

učiteljica Ivana Brdar

objavio: Maja Rendić   datum: 8. 11. 2021.