EUROPSKA FILMSKA AKADEMIJA

Nagrada mlade publike (EFA Young Audience Award) za najbolji europski dječji film

Nagradu mlade publike dodjeljuje Europska filmska akademija, a partner na području Hrvatske u tome je Zagreb Film Festival. Dodjela nagrade organizira se od 2012. s ciljem promicanja europskog filma za djecu, a ovogodišnja dodjela održala se online 25. travnja u 38 zemalja. U svakoj od 38 zemlja izabran je dječji žiri koji je pogledato 3 filma, sudjelovao u razgovorima o filmovima te glasao za svoje favorite. Filmu s najvećim brojem glasova po završetku događanja dodijeljena je Nagrada mlade publike za najbolji europski film za djecu. Dodjelu se moglo pratiti putem live streama na www.yaa.europeanfilmawards.eu 25. travnja u 20h. Filmovi koj je Međunarodni odbor nominirao i koje su članovi žirija imali priliku pogledati i glasati za njih bili su:

Pinocchio, red. Matteo Garrone (Italija, Francuska)

The Crossing, red. Johanne Helgeland (Norveška)

Wolfwalkers, red. Tomm Moore, Ross Stewart (Irska, Luksemburg, Francuska).

Eni Žeželić, učenica 8.c, pravi je filmoljubac. Prijavila se za sudjelovanje u žiriju.

Nakon održane dodjele i nominacije Eni Žeželić je napisala:

Nagradu za mladu publiku Europske filmske akademije svake godine dodjeljuje Europska filmska akademija od 2012. godine. EFA predstavlja tri europska filma publici 12-14 godina širom Europe.U 38 zemelja Europe pronašla se i Hrvatska. Kao i do sada, u sklopu Zagreb Film Festivala, ove godine su izabrane 22 osobe za sudjelovanje u takozvanom dječjem žiriju. Nakon što sam napisala motivacijsko pismo, dobila sam poruku da sam primljena.  Filmovi bi se gledali u kinodvoranama, ali zbog epidemiološke situacije gledali smo ih u svojim kućnim kinima. Prije gledanja filmova imali smo kratki sastanak putem platforme Zoom na kojem smo se upoznali i predstavili. Tijekom tjedna dobivali smo daljnje upute za rad. Svatko je dobio svoj jednstveni kod  kojim se prijavljivao na platformu. Filmove smo gledali putem službene stranice YAA-a. Na raspolaganju smo imali četiri dana. Nominirana su tri filma, od kojih je jedan film bio animirani. ,,The Crossing”, ,,Pinocchio” i,,Wolfwalkers” bila su tri ovogodišnja filma. Nakon što smo odgledali zadane filmove, održao se dvosatni sastanak putem platforme Zoom. S nama je bio filmski kritičar Nino Kovačić koji nam je detaljno objasnio prednosti i nedostatke filma što je veoma pomoglo u trenutku kada smo morali dati svoj glas. Nakon sastanka imali smo priliku slušati intervju s glumcima i redateljima filmova. Mogli smo postavljati pitanja na engleskom jeziku pa su neka bila pročitana i postavljena sudionicima. Kada je glasanje završilo, uživo smo pratili koji će film biti izabran. Nakon još jednog zanimljivog intervjua, saznali smo da je film ,,The Crossing”osvojio najviše glasova. ,,The Crossing” je norveški igrani film redateljice Johanne Helgeland. Radnja se odvija u Norveškoj za vrijeme 2. svjetskog rata. Dvoje djece pomaže Židovima kako bi prešli u Švedsku gdje je pobjegao njihov otac. Film je jako zanimljiv, poučan i uzbudljiv. Iako je imao veliku i jaku konkurenciju, ali je ipak pobijedio.

Sudjelovati u žiriju je novo, predivno iskustvo. Drago mi je što sam sudjelovala jer sam time obogatila svoje znanje o filmovima i filmskoj umjetnosti.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

objavio: Maja Rendić   datum: 29. 4. 2021.