Rezultati županijske razine natjecanja EUROPA U ŠKOLI 2018.

RAZMISLI – ŠTO ČINI EUROPU?

2018. Europska godina kulturne baštine

Organizator natjecanja: Europski dom Zagreb i Europski pokret Hrvatska

Europski parlament i Vijeće Europske unije proglasili su 2018. Europskom godinom kulturne baštine. Kulturna baština je tkivo naših života i društava. Okružuje nas u gradovima u kojima boravimo, doživljavamo je neposredno u krajolicima, u susretima s raznovrsnim arhitektonskim ostvarenjima, skulpturama, arheološkim kopnenim kao i podvodnim nalazištima. Ne čine je samo književnost, umjetnost i umjetnički predmeti već i tradicijska znanja, zanati koje učimo, priče koje pričamo, hrana koju jedemo, glazbu koju slušamo i filmove koje gledamo. Kulturna baština okuplja zajednice i gradi zajedničko razumijevanje mjesta u kojima živimo. Razvojem tehnologija, digitalni svijet također mijenja način na koji pristupamo baštini.

Europska kulturna baština omogućuje nam da bolje razumijemo prošlost te da na taj način ujedno stvaramo čvrsto polazište za zajedničku budućnost.

Uvođenjem europskih tema u školstvo Europa u školi želi pomoći mladim ljudima da razviju mogućnosti i vještine koje im pomažu da se suoče s izazovima modernog društva.

Europa u školi uz pomoć učitelja i profesora potiče mlade ljude da poboljšaju svoje znanje i razumijevanje vlastite kulture te postanu svjesni građani Europe.

U četvrtak, 15.ožujka, u OŠ – SE San Nicolo u Rijeci održana je svečana dodjela priznanja najuspješnijim učenicima i njihovim mentorima koji će predstavljati našu županiju na državnoj razini natjecanja. Među nagrađenim učenicima su i učenici naše škole.

• LITERARNI IZRIČAJ

Putujemo u najljepši europski grad, u najtopliju europsku priču

Klara Brdar, 7.b

Učitelj mentor: Dolores Maršanić

• LIKOVNI IZRIČAJ

Moj najdraži europski dvorac

Veronika Burić, 6.a

Učitelj mentor: Monika Kukučević

• GLAZBENI IZRIČAJ

Bogatstvo europske glazbene baštine: Različitost nas povezuje i čini još boljima

Glazbena radionica učenika 4. - 8. razreda: Europa smo ti i ja

Učenici: Ivan Njegovan, Leonarda Bernobić, Lucija Milardović, 8.a; Laura Lukanić, Andrej Grlaš, 7.a; David Komadina, 7.b; Merita Cocaj, 8.c; Paula Lukanić, Dajana  Đuzo, Tara Juretić, 4.a, Dorotea Šikić, 4.b; Nora Sečen, 4.c; Lora Birtić, 6.a; Korina Bijelonjić, 6.b;

Učitelji mentori: Marko Fabris, Katarina Badurina Miculinić i Đeni Kunsek

Rezultati natjecanja objavljuju se krajem travnja , a završna svečanost natjecanja i dodjela nagrada organizira se povodom proslave Dana Europe 9. svibnja u Europskom domu Zagreb.

Čestitamo nagrađenim učenicima i njihovim učiteljima mentorima i želimo puno uspjeha u daljnjem natjecanju!

objavio: Anita Štimac   datum: 19. 3. 2018.