NATJECANJE U ČITANJU TEKSTOVA NA ČAKAVSKOM NARJEČJU

PETRA MAVRINAC POBJEDNICA PRVE ČA-ČITALNICE

Na natjecanju u interpretativnom čitanju proznih književnih i neknjiževnih tekstova na čakavskom narječju sudjelovalo šezdesetak učenika od 1. – 8. razreda 14 osnovnih škola našeg područja.

Povodom obilježavanja 150 godina od osnutka kastavske Čitalnice, prve hrvatske čitaonice u Istri, a s ciljem popularizacije čakavštine, tri kastavske učiteljice, Dragica Stanić, Karmen Šimetić i Dubravka Uroda, osmislile su autorski projekt pod nazivom ČA–čitalnica. „Radi se o organiziranom natjecanju u interpretativnom čitanju čakavske besedi s nadom da će se, osim uspješnog provođenja ovog jedinstvenog natjecanja, potaknuti i druge na očuvanje njihovih izvornih govora na narječjima i dijalektima diljem Hrvatske“, stajalo je u pozivu upućenom i na adresu naše škole.

Kako bismo zajedno doprinijeli osvješćivanju kulturnog bogatstva našega zavičaja, rado smo se uključili u ovaj izniman projekt. Naši izvrsni čitači bili su Una Žeželić (mentorica Lidija Molnar Čargonja), Dominik Ivanušić (mentorica Đeni Kunsek), Mateo Barčić (mentorica Ivana Manjgotić), Leon Šubat (mentorica Adela Malnar), Fabijan Zaharija i Matea Linić (mentorica Romina Stanković Šubat) te Petra Mavrinac (mentorica Katarina Badurina Miculinić) koja je i pobijedila u kategoriji učenika od 5.-8. razreda čitajući dve narodne grobničke anegdote.

U pratnji nam je bila i učiteljica Ana Novotny koja nam pomaže u ostvarivanju brojnih aktivnosti i projekata, a na svečanom proglašenju pridružila nam se te svojom nazočnošću pružila podršku i naša ravnateljica Tanja Stanković.

Slobodno vrijeme do proglašenja najuspješnijih proveli smo u ugodnoj šetnji do stare kastavske jezgre čemu svjedoče i simpatične fotografije koje prilažemo ovom izvješću.

Katarina Badurina Miculinić, učiteljica Hrvatskoga jezika

objavio: Anita Štimac   datum: 3. 10. 2016.