UČENICI OŠ ČAVLE POSJETILI NOVI LIST

Kako nastaje novina

Učenici OŠ Čavle posjetili Novi list: Nikad veća skupina u priči o “našoj novini”

Edi Prodan

Nikad veća skupina posjetitelja nije došla u stručni razgled Novog lista od one koju su sačinjavali učenici četvrtih razreda Osnovne škole Čavle. Došlo ih je skoro osamdeset, tri su razreda bila iz matične škole Čavle, dok je osam učenika došlo iz područne škole Grad Grobnik. Cilj njihovog posjeta u koji su ih dovele učiteljice – Đeni Kunsek, Sanja Horvat, Alenka Žagar Pančić i Sanja Sveško Šafar – bio je višeslojan. Ponajprije riječ je o jednoj od najznačajnijih i najstarijih medijskih institucija u Hrvatskoj, Novom listu će uskoro 125. rođendan, ali i o medijskoj kući koja ima uistinu jako veliki stupanj povezanosti s krajem u kojem izlazi jer on je  prije svega – “naša novina”. Nadalje, jer i to je dio programa učenika u dobi do četvrtog razreda, Novi list je i njihova – industrija u zavičaju. Riječ je dakako o grafičkoj industriji, jednom od samo ti hrvatska središta u kojima postoji novinska rotacija. Svakodnevno se u njoj tiska više od trideset tisuća primjeraka čak četiri dnevnika koji se pak prodaju, u fizičkom smislu, u tri države.

Učenici su kroz Novi list prošli na način kako to čini i klasični novinski tekst. Nakon samog ulaska i svojevrsnog povijesnog pregleda tiskarstva, ulazi se u redakciju, piše se vijest, odlazi se do uredničkog tima koji stvara materijal od kojeg grafički dizajneri pak oblikuju krajnji izgled na stranici novina. Nakon svega, otišlo se do mjesta gdje se digitalni pretvara u analogni svijet i do same impresivne tiskare. S obzirom na sve veću zastupljenost digitalne konzumacije medijskih sadržaja, učenici su upoznati i s web portalom, kao i sa Studijom 20 u koje  se već nekoliko godina stvaraju i video sadržaji.

Reakcije učenika kojima je medijski tisak jako daleki pojam? Odlične, s mnogo pitanja i aktivnog sudjelovanja u svojevrsnom predavanju što traje dulje od sat vremena. Riječ je bila o iznimno edukativnom i jako sadržajnom obliku komunikacije s najmlađim naraštajima čitatelja, o priči koja ima i svoju muzejsku, ali u svakom slučaju i komponentu što će Novi list voditi daleko u budućnost.

/izvor: Novi list, https://www.novilist.hr/rijeka-regija/rijeka/ucenici-os-cavle-posjetili-novi-list-nikad-veca-skupina-u-prici-o-nasoj-novini/

objavio: Antonia Juričić   datum: 16. 6. 2024.

Ovaj mjesec: 2012

« Srpanj 2024 »