OBILJEŽAVAMO MJESEC HRVATSKOGA JEZIKA 2024.

Mjesec hrvatskoga jezika obilježava se od 2014. godine. Glavni cilj manifestacije je važnost očuvanja materinskoga jezika te upoznavanje s njegovom bogatom poviješću i  važnim trenutcima koji su obilježili njegov razvitak.

Manifestacija povezuje Međunarodni dan materinskoga jezika (koji je proglasio UNESCO 1999. godine), 21. veljače, i dan objave znamenite Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika iz 1967. godine, 17. ožujka.

Tijekom Mjeseca hrvatskoga jezika slavi se i Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva (22. veljače). Hrvatska glagoljica povijesno je hrvatsko pismo, simbol nacionalnoga identiteta, pismo Bašćanske ploče, na temelju kojega je Hrvatska prepoznatljiva i jedinstvena u Europi i svijetu. Proglašenje toga dana započeo je Institut za hrvatski jezik koji je 22. veljače odabrao jer je 1483. godine tiskana prva hrvatska knjiga Misal po zakonu rimskoga dvora. Cilj obilježavanja toga dana je važnost promicanja vrijednosti i ljepote hrvatskog glagoljičnoga pisma.

Osim toga, 14. ožujka 1835.  objavljena Horvatska domovina pjesnika Antuna Mihanovića čiji će stihovi postati dio službene himne Republike Hrvatske. Pjesma je objavljena u desetom broju časopisa Danica.

Ustavom Republike Hrvatske iz 1990. godine pjesma je dobila status himne samostalne Hrvatske, a njezin tekst i notni zapis utvrđeni su Zakonom o grbu, zastavi i himni.

Institut će tijekom Mjeseca hrvatskoga jezika organizirati Dane otvorenih vrata Instituta te Sat hrvatskoga jezika u Institutu - putem interneta i uživo. Učenici će različitim aktivnostima obilježiti Mjesec hrvatskoga jezika.

Stjepan Babić, hrvatski jezikoslovac i akademik, izjavio je: "Jezik je najveći dar koji čovjek ima, on potvrđuje ljudski identitet, a u njem je sadržana prošlost i budućnost. Koliko god je jezik vezan uz ljudsku prošlost, on je vezan uz sadašnjost i budućnost. Moramo se brinuti o materinskome jeziku i sačuvati ga jer odlaskom posljednjega govornika nekoga jezika nestaje i jezik. Ići stazama jezične kulture nije teško. Dovoljno je samo krenuti prema njezinu vrhuncu i svaki dan načiniti bar jedan korak u osvajanju neizmjernih izražajnih mogućnosti hrvatskoga jezika."

Više o temi: http://ihjj.hr/aktualnosti/novosti/1/

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

objavio: Antonia Juričić   datum: 28. 2. 2024.

Ovaj mjesec: 2012

« Srpanj 2024 »