Datum objave: 9. srpnja 2025.
Kategorija: Mladi geografi | Vijesti

Posjet kamenolomu Mrkovac i Fužinama u sklopu projekta Degradirana područja PGŽ-a

Dana 10. lipnja 2025. godine učenici dodatne nastave iz geografije zajedno s učiteljem geografije Robertom Žagarom posjetili su kamenolom Mrkovac u blizini Delnica, kako bi više naučili o stijenama i njihovom gospodarskom iskorištavanju.

Kamenolom Mrkovac nalazi se između grada Delnica i Mrkoplja i najviši je kamenolom u Hrvatskoj (obuhvaća nadmorsku visinu od 873 do 1020 m.n.v.). Osnovne informacije o kamenolomu i načinu rada ispričamo nam je voditelj kamenoloma, koji nas je i proveo kroz sam kamenolom. Veličina eksploatacijskog polja iznosi 19,80 ha i ima 10 etaža s kojih se vadi kamen, a visina svake etaže je 15 metara što je vrlo impozantno kada se nalazite u samom kamenolomu. Kamenolom proizvodi kamen/materijal iz dolomitne stijene za izradu: betona i različitih mješavina za izradu asfalta. Učenicima je objašnjen proces rezanja, drobljenja i dobivanja gotovog materijala iz kamenoloma te su provedeni kroz cijeli kamenolom.

Nakon obilaska kamenoloma, učenici su posjetili Delnice te Fužine gdje su prošetali uz akumulacijsko jezero Bajer. U stvarnosti su ponovili nastavne sadržaje vezane uz gospodarsku važnost umjetnih jezera ali i utjecaj umjetnih jezera na mikroklimu prostora u kojem se nalaze. Cilj i zaključak terenske nastave je da čovjekova interakcija u prirodu degradira prostor. Kamenolom i umjetno jezero tek su dva primjera, a detaljnije u nastavku projekta. Učenici su zajedno s učiteljem proveli ugodno poslijepodne i naučili mnogo novih korisnih informacija!

Robert Žagar, učitelj geografije

Pročitajte još

Skip to content