E-sigurnost

Pravila ponašanja i komunikacija u online okruženju

Zbog sve većeg korištenja digitalne tehnologije u nastavi te zbog odvijanja nastave na daljinu, donosimo pravila ponašanja i komuniciranja u online okruženju za učenike, roditelje i djelatnike Osnovne škole Čavle s naglaskom na pravila odvijanja nastave na daljinu za predmetnu nastavu.

OŠ Čavle – Pravila ponašanja i komuniciranja u online okruženju

preuzeto s https://volimosmz.hr/pravila-ponasanja-komuniciranja-u-online-okruzenju/

Netiquette

Netiquette je “online bonton” odnosno skup pravila i preporukla za pristojno ponašanje na računalnim mrežama.
Na stranici http://hr-netiquette.org/ možete naći puno korisnih informacija, a posebno naglašavamo pravila za komuniciranje e-mailom.

Interland – edukativna online igra o Internetu

Vijesti o e-sigurnosti

Kako zaštititi djecu na internetu (HAKOM)

Djeca, kao najranjiviji korisnici Interneta, mogu biti izložena neprimjerenim sadržajima ili ponašanjima na Internetu i zbog toga im je potrebna potpora odraslih, odnosno roditelja, neovisno o tome što djeca o temi sigurnosti i ponašanja na Internetu često znaju više od samih roditelja.

Program Zaštita sigurnosti djece na Internetu i u svijetu mrežnih tehnologija pokrenut je u suradnji Ministarstva znanosti i obrazovanja i Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM) te u partnerstvu s Hrvatskom poštom.

Program se provodi već nekoliko godina s ciljem upoznavanja učenika s pravilima ponašanja u virtualnome svijetu i prevencijom elektroničnog nasilja te informiranja o sigurnosti na Internetu. On pruža dodatnu pomoć sustavnom obrazovanju osnovnoškolske djece, uz davanje potrebnih informacija njihovim roditeljima o odgovornom ponašanju prilikom uporabe mrežnih tehnologija, u trenutku kada se djeca njima počinju samostalno koristiti bez stalnog nadzora odraslih.

Više informacija o programu, dostupnim materijalima i aktivnostima potražite na http://bit.ly/HAKOM1.

U cilju edukacije roditelja i djece, HAKOM je pripremio i video o zaštiti djece na Internetu koji je dostupan na poveznici http://bit.ly/HAKOM5, a čija je glavna namjena upućivanje djece o prihvatljivom i odgovornom komuniciranju na Internetu te stvaranju odnosa povjerenja u kojem se djeca odraslima uvijek mogu obratiti ako se zbog korištenja Interneta osjećaju nelagodnio, ustrašeno ili ugroženo.

Do sada su na mrežnim stranicama HAKOM-a objavljene i tri brošure koje donopse praktične i korisne savjete o opasnostima i sigurnosti na Internetu, zaštiti privatnosti i osobnih podataka, načinima ponašanja i uporabe društvenih mreža. Brošura „Kako se zaštiti u svijetu Interneta i mobilnih telefona“ dostupna je na http://bit.ly/HAKOM4.

Dostupni materijali koristit će se i u odgojno-obrazovnom radu, u skladu s kurikulumom međupredmetne teme Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije i kurikulumom za nastavni predmet Informatika, čiji odgojno – obrazovni ishodi i očekivanja, uz ostale, uključuju i učinkovito i odgovorno komuniciranje i suradnju u digitalnom okruženju, razumijevanje i odgovorno primjenjivanje sigurnosnih preporuka u cilju zaštite zdravlja, emocionalnog i društvenog razvoja učenika te poštivanja pravnih odrednica pri korištenju digitalnom tehnologijom  u svakodnevnome životu.

Brošura: https://www.hakom.hr/UserDocsImages/2019/dokumenti/HAKOM_BROSURA_2018.pdf

Skip to content