Svaki narod ima svoje mitove – „priče o postanku svijeta i čovjeka, o prirodnim pojavama i silama koje su pretvorili u zamišljena, natprirodna bića koja su postala jezgrom njihova božanskog i religijskog shvaćanja, pa su ih počeli zamišljati kao antropomorfna, tj. čovjeku slična bića koja imaju potenciranu ljudsku snagu“ (Sučić, N. Hrvatska narodna mitologija : Biserje priča čarobnog carstva drevnih vremena. Zagreb : Edicija Božičević, 2013., str. 2).
Mitologija nam pomaže u proučavanju podrijetla i načina života naroda jer možemo vidjeti kako su razmišljali, djelovali i osjećali. Hrvati imaju bogato mitsko naslijeđe koje dijele sa ostalim slavenskim narodima i stoga smo došli na ideju da proučimo staroslavensku mitologiju.
Povod je bio izlet u Zagreb i brdo Klek kraj kojega smo prolazili, tj. poznata legenda o divu Kleku koju nam je u autobusu pričao naš vodič, a najbolje vrijeme za dijeljenje naših spoznaja iz istraživačkoga rada bio je Mjesec hrvatske knjige.
Ani Radetić, Vita Senkić, Dorian Borovac i Mateo Malinarić (svi iz 4. a) pročitali su par knjiga, nekolicinu tekstova, izradili prezentacije u Power Pointu i pripremili cijeli Muzej staroslavenske mitologije za svoje vršnjake. Učenicima trećih i četvrtih razreda predstavili su rezultate svojega rada.
Prezentacije i fotografije su u prilogu. Uživajte!
Korištena literatura:
Kapelusz, M. Mitologija: zgode slavenskih bogova. Zagreb : Školska knjiga, 2020.
Lovrenčić, S. Nebeski dvori i zemaljske vode : tragovima slavenske mitologije. Zagreb : Autorska kuća, 2009.
Simić Bodrožić, R. Šumberac, M. Baba Jaga i Div Zaborav. Zagreb : Profil, 2015.
Sučić, N. Hrvatska narodna mitologija : Biserje priča čarobnog carstva drevnih vremena. Zagreb : Edicija Božičević, 2013.
Marta Lončarević, školska knjižničarka