Ivan Brdar Grobniški

Naša škola njeguje čakavštinu i običaje svog grobničkog kraja. Stoga i nije neobična ideja da istraživanjem i učeničkim stvaralaštvom pobliže upoznamo lik i djelo poznatog grobničkog barda Ivana Brdara.

Cjelogodišnji moto škole je upravo Brdarov slogan

“ Ne hjustajmo va tujinu, leh čuvajmo svoj koren, jezik i starinu.”

Ta simpatična krilatica provlači se kroz razne radionice i slobodne aktivnosti tijekom školske godine.

Neposredni povod za odabir teme projekta bio je slučajni susret s pjesnikovom kćerkom u Gradu Grobniku. Razradile smo ideju i napravile misaonu mapu  koja je obuhvatila sve segmente Brdarovog djelovanja na području umjetnosti i planove radionica za  učeničko stvaralaštvo.

Krenule smo od zajedničkog posjeta pjesnikovu grobu u Gradu Grobniku. Recitatori su se kazivanjem stihova poklonili pjesnikovoj sjeni. Mlade novinarke su intervjuirale pjesnikovu kćer i svojim uradkom sudjelovale na natjecanju “ LIDRANO”. Intervju će biti objavljen u školskom listu “Malin” kao i njegov životopis.

Uslijedio je posjet rodnoj kući u Pašcu i susret s drugom pjesnikovom kćeri.  Kćerke Adela i Elza su nam pomogle u prikupljanju materijala: starih fotografija, novinskih članaka, osobnih sitnica, vidulica, autorskih zbirki pjesama i priča te likovnih radova.

Sav materijal smo poslikali i napravili zidne plakate. Doznali smo da je pjesnik pjevao u kazališnom zboru i kao gost na raznim događanjima pa smo uz pomoć glazbenog urednika s Radio-Rijeke dobili originalne stare pjesme koje je Brdar pjevao sam ili u duetu.

Naše daljnje istraživanje otkrilo nam je kolekciju  Brdarovih likovnih uradaka rađenih u tehnici ulja na platnu, pastelu i kombiniranoj tehnici.

Kako projekt uvijek daje nešto novo odlučili smo upriličiti izložbu likovnih radova i autorovih osobnih stvari u Čitaonici u njegovom dragom Gradu Grobniku. U povjerenju smo doznali da mu je to ostala neostvarena    želja.  Za tu prigodu izradili smo originalne pozivnice s kratkim životopisom i kritičkim osvrtom na likovni opus naše profesorice likovne kulture Ivane Dužević, akademske kiparice. Pozivnice smo uručili autorovoj rodbini, čelnim ljudima općine te raznim udrugama i suradnicima.

Otvorenje izložbe začinili smo kratkim programom satkanim autorovim pjesmama, skečevima i narodnim poslovicama koje je skupljao. Dvije pjesme smo uglazbili. Jednu uz pomoć profesorice glazbene kulture Marijane Ramljak a druge smo se dosjetili iz davnije priredbe. Cijele godine smo pisali stihove na čakavštini i slali na natječaj “Čakavčići pul Ronjgi” i “Mlikarica”.

Krenuli smo i korak dalje te ostvarili suradnju s Knjižnicom Čavle. Dogovorili smo da ćemo Brdarove likovne uradke izložiti u njihovom prostoru i upriličiti pjesničku večer na kojoj će autorove stihove kazivati njegove kćerke Adela i Elza.

Svoje aktivnosti tijekom projekta objedinili smo u digitalnoj prezentaciji i prikazat ćemo je svojim roditeljima i prijateljima za Dan škole krajem svibnja ove godine. Veliku i nesebičnu pomoć oko informatičkih rješenja pružale su nam profesorice informatike i matematike Maja Rendić i Ljerka Linić.

U svoj cjelogodišnji projekt uključile smo mnoge učenike koji su svoju aktivnost i interes pokazali kroz radionice u sklopu izvannastavnih aktivnosti i kreativnog rada:

- mali čakavčići i literalna (voditelji: Anita Zaharija i Dolores Maršanić)

- glazbena radionica i klapsko pjevanje (voditelj: Marijana Ramljak)

- povijesno-etnografska grupa (voditelj: Nela Perušić)

- literalno-dramska grupa (voditelj: Jasna Juretić)

- kreativna radionica I. c (voditelj: Tanja Šojat)

- riječ, zvuk, pokret (voditelji: Đeni Kunsek i Sanja Sveško-Šafar)

- likovna grupa (voditelji: Ivana Dužević i Monika Sobol)

- scenska grupa (voditelj: Alenka Žagar-Pančić)

Projekt smo radile u veselju i smijehu uz nesebičnu pomoć kolega, učenika, ravnateljice i tajnika pa je red da završimo u veselom tonu uz mali savjet Ivana Brdara Grobniškog:

“Leh mi se nasmij,

Se će dobro bit