2019-01-12 16:44:55

KREATIVNOST I INOVATIVNOST U NASTAVI

Stručno usavršavanje

 

Agencija za odgoj i obrazovanje u suorganizaciji s Visokim učilištem Effectus organizirale je  obrazovnu konferenciju "Kreativnost i inovativnost u nastavi“ u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu za osnovne škole. Konferencija je organizirana pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Hrvatskog sabora, Ministarstva znanosti i obrazovanja i gradonačelnika Grada Zagreba. Konferenciju su vodili doc. dr. sc. Robert Kopal i Darija Korkut, mag. angl.

 

Konferencija u Lisinskom

 

Na navedenoj konferenciji sudjelovalo je više od 1800 djelatnika osnovnih škola koji su tijekom šest sati boravka imali priliku slušati predavanja dos.dr.sc. Kopala i mag. angl. Korkut te sudjelovati u radionicama. Među nazočnim učiteljima bili su i učitelji OŠ Čavle.

Moto konferencije bio je "Kreativnost je vještina budućnosti – kreativnost nije urođena osobina, nego vještina koja se uči, potiče i razvija..."

Konferencija je započela predstavljanjem nazočnih predstavnika Vlade, zamjenice zagrebačkog gradonačelnika te predstavnika Ministarstva znanosti i obrazovanja nakon čega je uslijedilo predavanje doc.dr. sc. Kopala na temu Kreativnost 4.0:evolucija i revolucija. Uslijedile su radionice“…kako siješ, tako ćeš žeti…“, , „…spajanje nespojivog…“, „ …and now, something completely differnet…“ te posljednja radionica“…jedna slika…tisuću riječi…“. Na kraju konferencije svi su sudionici dobili monografiju s rezultatima znanstvenog i stručnog istraživanja primjenjivosti tehnika kreativnog mišljenja.

Moderator konferencije bio je televizijski voditelj Joško Lokas.

 

Kreativne učiteljice i učitelj

 

Predavači su mnogobrojne sudionike potaknuli na razmišljanje o kreativnosti i inovativnosti služeći se pritom mnogobrojnim citatima poznatih ličnosti iz različitih znanstvenih područja s ciljem da se što više promišlja o kreativnosti u svakodnevnom radu s učenicima. Cilj predavanja bio je razumjeti što je kreativnost, uočiti razliku između divergentnog i konvergentnog mišljenja, spoznati važnost divergentnog razmišljanja u svakodnevnom životu. Osim toga, naglašena je važnost razvoja i primjene kreativnosti i inovativnosti u okviru novih kurikuluma, važnost poticanja kreativnosti te osmišljavanje ugodnog habitata za kreativne aktivnosti. Da bi se postigli pozitivni učinci u nastavnom procesu, naglašeno je, potrebno je primijeniti metode i alate kreativnog mišljenja u proces učenja i poučavanja kako ne bi došlo do blokada i  prepreka kreativnom mišljenju.

Na predavanju su izneseni rezultati brojnih statistika, a jedna od njih pokazuje da se Republika Hrvatska nalazi na 58. mjestu prema izvješću The global creativity index što znači da u postojećem obrazovnom sustavu treba sustavnije raditi na poticanju kreativnosti za koju 80% ispitanika smatra da je kreativnost ključna za ekonomski razvoj zemlje i za dobrobit društva.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

 

 

 


Osnovna škola "Čavle"