RADIONICE POVODOM GROBNICKIH JESENI-KAŠTEL,GRAD GROBNIK

Čavle je kao domaćin 6. listopada 2014. otvorila ovogodišnju manifestaciju Grobnička jesen 2014. u prostoru Kaštela Grada Grobnika.

6. listopada u svijetu se obilježava i Međunarodni dan djeteta, a učenici OŠ Čavle, koji su članovi izvannastavnih aktivnosti, proveli su ga na zanimljivim i kreativnim stvaralačkim radionicama podijeljeni u četiri skupine, literarno-entnografsku, likovnu, novinarsku i web-grupu. Pridružili su nam se i učenici Područne škole sa svojim učiteljicama.

Tema literarno-etnografske radionice bila je Vijaj čez starinu – učenici su odabrali i fotografirali tridesetak izložaka iz zbirke Zavičajnoga muzeja te svakoj fotografiji na plakatu pridružili odgovarajuće stihove koje su osmislili za pojedini eksponat.  Potom su se zabavili izradom fotostripa.

Likovna grupa stvorila je dva rada u kombiniranoj tehnici, jedan na pleksiglasu, drugi na ljepenki. U prvom radu motiv su zidine Kaštela, a u drugom pogled na Grobničko polje. Na početku radionice poslušali smo predavanje  domaćeg kipara,  gospodina Tomislava Pavletića, koji nam je ukratko predstavio oblikovanje skulptura u kamenu - etape rada od početne ideje do realizacije u materijalu.

Učenici PŠ Grobnik su cijeli tjedan izrađivali slike  od kestena - jesenske plodove, šumske životinje pa i sam Grad Grobnik s kaštelom, crkvom i školom, a na radionici je nastao plakat s fotografijama nastalih radova. Na samom kraju složili su veliki Grad Grobnik na podu okrugle dvorane Kaštela.

Sve su sadržaje budno pratili članovi školske web, novinarske i radijske družine.

Osim OŠ Čavle u programu Grobnička jesen 2014., koji obuhvaća radionice u Kaštelu i literarno-likovni natječaj Darovani, na završnoj svečanosti koja će se održati 30. listopada u Domu kulture Čavle s početkom u 17:00 sati zajednički kulturnoumjetnički program izvest će sve škole sudionice programa, a to su OŠ Bakar, OŠ Kraljevica, OŠ Kostrena, OŠ Sv. Matej (Viškovo), OŠ Jelenje-Dražice, OŠ Josipa Pančića (Bribir), OŠ Novi Vinodolski te OŠ Hreljin, a tada će se proglasiti i rezultati natječaja Darovani.

Katarina Badurina Miculinić, učiteljica HJ-a i književnosti

Priko sih brd i gromač  moj ča odzvanja…

U četvrtak, 30. listopada 2014., u Domu kulture Čavle, održana je ovogodišnja manifestacija Grobnička jesen koja je uz OŠ Čavle kao školu domaćina, okupila osam škola riječkog prstena koje njeguju ljubav prema kulturnoj baštini  i jeziku svoga kraja. Svaka škola se je predstavile kratkim, ali izuzetno kvalitetnim i zanimljivim nastupom te je publika mogla uživati u odličnim plesnim, glazbenim i scenskim nastupima učenika OŠ Bakar, OŠ Kraljevica, OŠ Kostrena, OŠ dr Josipa Pančića – Bribir, OŠ Hreljin, OŠ Ivana Manžuranića – Novi Vinodolski, OŠ Sveti Matej – Viškovo, OŠ Jelenje-Dražice i  OŠ Čavle.

U ime domaćina i organizatora ove tradicionalne manifestacije, prisutne su pozdravili načelnik Općine Čavle, Željko Lambaša , ravnateljica OŠ Čavle Tanja Stanković  te dopredsjednica  Katedre Čakavskog sabora  Grobnišćine, Vlasta Juretić. Programu su nazočili i ravnatelji  OŠ Bakar, OŠ Kostrena, OŠ  dr Josipa Pančića – Bribir, OŠ Hreljin, OŠ Ivana Manžuranića – Novi Vinodolski  i OŠ Jelenje-Dražice.

Uz pomoć učiteljice Katarine Badurina Miculinić i tajnika Katedre, Vinka Škarona,  voditeljice programa, Nika Klobučar i Karin Volarić, učenice 6.b razreda OŠ Čavle, izvrsno su odradile svoj zadatak.

Tijekom programa, predstavnici Katedre Čakavskog sabora Grobnišćine objavili su i rezultate literarno-likovnog natječaja Darovani. Za  nagrađene učenike i njihove učitelje mentore Katedra organizira izlet u Ogulin, u četvrtak, 6. studenog  2014. godine.

Grobnička jesen je sadržajno bogata manifestacija koja  već tradicionalno započinje u mjesecu  listopadu terenskom nastavom za učenike u Kaštelu u Gradu Grobniku, uključuje učešće škola sudionica programa  u likovno-literarnom natječaju Darovani, nastup u zajedničkom programu u Domu kulture Čavle i nagradni izlet za Darovane u mjesecu studenom te kviz znanja Gdje sam, tko sam tijekom mjeseca studenog i prosinca.

Darovani:

proza 1. – 4. razred:

Lorena Vlašić, 2.b, OŠ Čavle: Rožica; učitelj mentor: Neda Kanjer

Nina Maršanić, 2.b, OŠ Čavle: Visibabe; učitelj mentor: Neda Kanjer

Rita Balog, 4.a, OŠ Kostrena: Pomorci va moje familije; učitelj mentor: Branka Batinić

proza 5. – 8.  razred:

Ema Mureta, 5. razred, OŠ dr Josipa Pančića, Bribir: Daž; učitelj mentor: Suzana Šestak

Dea Sokolić, 7. razred, OŠ dr Josipa Pančića, Bribir: Priko sih brd i gromač  moj ča odzvanja; učitelj mentor: Jelena Franjković

Marko Rošić, 8. razred, OŠ Kostrena: Broštulin; učitelj mentor: Silvana Kopajtić Zurak

poezija 1. – 4. razred

Ivano Svetić, 2.a, OŠ Čavle: Rožice; učitelj mentor: Jasna Juretić

Valerio Burić, 2.a razred, OŠ Čavle: Kušin; učitelj mentor: Jasna Juretić