ČITAMO, PIŠEMO, STVARAMO

Primjer dobre prakse – Kreativnost na satu lektire

Prema popisu lektire učenici 7.a pročitali su djelo Vjekoslava Majera Dnevnik maloga Perice koje je objavljeno 1942. godine. U djelu je prikazana obitelj Šafranek i opisuju se događaji u kojima se obitelj našla. Događaje opisuje Perica, sin Franje i Ane Šafranek koji je ujedno i glavni pripovjedač. Promatra odrasle te bilježi svoja zapažanja u dnevnik.

Učenici su prije čitanja zadanog djela dobili zadatak da istraže zanimljivosti o djelu, da izdvoje najvažnije događaje iz djela ta da posebnu pozornost obrate na Pericu, glavni lik, i opišu ga. Uslijedila je interpretacija djela te gledanje filma Kreše Golika Tko pjeva, zlo ne misli koji je snimljen prema književnom predlošku. Redatelj Krešo Golik je nagrađen Brončanom arenom za režiju u Puli 1971., a film je u izboru Društva hrvatskih filmskih kritičara proglašen najboljim hrvatskim filmom svih vremena. Nakon gledanja filma učenici su uz pomoć T tablice bilježili sličnosti i razlike između filma i književnog djela.

Jedan od zadataka bio je da učenici izrade fotostrip. Fotostrip je vrsta stripa u kojem se  likovi i radnja ne crtaju. Glavno izražajno sredstvo je fotografija. Karakteristika klasičnog stripa su crteži. Za dočaravanje zvukova u stripu i fotostripu je oblik crte kojom je nacrtan oblačić, onomatopejske riječi i rečenični znakovi. Fotografije za fotostrip biraju se tako da budu u skladu s fabulom književnoga djela.

Učenici su samo pronalazili fotografije i navodili izvor preuzimanja.  Zadatak je bio da odaberu jedan događaj ili situaciju i prikažu je u fotostripu. Učenici su uložili trud i pokazali kreativnost u izradi rada.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

Za stripove kliknite na ::opširnije::.

Alex Mavrinac, 7.a

Ema Maršanić, 7.a

Frana Pervan, 7.a

Anton Miculinić, 7.a

objavio: Maja Rendić   datum: 7. 3. 2022.

« Ožujak 2024 »