PROJEKTI U OŠ ČAVLE

Uz čitanje riječi rastu 2/Words grow by reading 2

Zašto je važno čitati? Čitanjem povećavamo fond riječi, razvijamo i usavršavamo sposobnost usmenog i pisanog izražavanja, proširujemo znanje, „hranimo se“ novim informacijama, razvijamo znatiželju te nam pomaže u razumijevanju drugih osoba. Čitanje je učenje, razonoda, igra, izazov.

Projekt Uz čitanje riječi rastu 2/Words grow by reading 2 pokrenut je kako bi se djeci približilo čitanje i osvijestilo ih koliko je važno izgraditi kulturu čitanja i razvijati čitalačke vještine. Projekt se provodi drugu godinu zaredom. Cilj projekta je izgrađivanje svestrane stvaralačke osobe razvijenih sposobnosti čitanja, izražavanja, doživljavanja i vrednovanja književnih djela. Osim toga čitanje je odličan izbor za kvalitetno provođenje slobodnoga vremena.

Projekt je zamišljen tako da se tijekom godine učenici uključuju u različite aktivnosti kojima se promiče čitanje. U projekt su se uključili učenici 5. i 7. razreda OŠ Čavle kako bi svojim stvaralačkim uratcima doprinijeli projektu, a istovremeno dodatno se motivirali za čitanje, ne samo propisanih djela, već i onoga što sami odaberu. Cilj projekta je poticati čitanje ne samo onih učenika koji su izravno uključeni u projekt, već i ostalih učenika kojima će upravo aktivnosti vršnjaka biti dobra motivacija za otkrivanje svjetova koje nam može pružiti knjiga.

Tijekom provođenja projekta učenici će biti uključeni u aktivnosti obilježavanjem važnih datuma:

MEĐUNARODNI DAN PISMENOSTI – 8.rujna

MEĐUNARODNI MJESEC ŠKOLSKIH KNJIŽNICA – 1.-31. listopada

MJESEC HRVATSKE KNJIGE (15. listopada – 15. studenog)

DAN HRVATSKIH KNJIŽNICA – 11.studenog

SVJETSKI DAN ČITANJA NAGLAS - veljača

MEĐUNARODNI DAN DARIVANJA KNJIGA – 14.veljače

SVJETSKI DAN PRIPOVIJEDANJA BAJKI – 26.veljače

SVJETSKI DAN PRIPOVIJEDANJA – 20.ožujka

NOĆ SA ANDERSENOM – 27.ožujka

MEĐUNARODNI DAN DJEČJE KNJIGE – 2.travnja

DAN HRVATSKE KNJIGE – 22.travnja

SVJETSKI DAN KNJIGE I AUTORSKIH PRAVA – 23.travnja

Kreativni radovi učenika bit će objavljivani na mrežnim stranicama projekta i škole te predstavljeni ostalim sudionicima projekta. Na kraju projekta pripremit će se kolekcija aktivnosti i materijala koji će biti dostupni u budućnosti.

Jedan od prvih zadataka učenika sedmih razreda bio je da izrade vremensku crtu ( u bilježnicu ili digitalnom obliku) na kojoj su istaknuli djelo koje pamte, mjesto na kojem vole čitati, doba dana. Bio je to dio motivacijskog sata lektire gdje su učenici upoznali i djela koja će čitati tijekom ove školske godine.

Za početak osmislili smo plakat koji je postavljen na vidljivom mjestu u učionici.

Prisjetivši se pročitanih slikovnica i književnih djela, učenici su iznosili dojmove o pročitanim djelima, izdvajali likove čiji su im postupci ostali u sjećanju, citirali rečenice iz omiljenih lektira, razgovarali o knjigama koje su pročitali tijekom ljeta.

Učenici petoga razreda imali su zadatak da za motivacijski ili uvodni sat lektire razmisle koje bi djelo izdvojili kao najzanimljivije te da obrazlože svoj odabir. Osim toga, osmislili su naslovnicu za svoju knjigu koju će, možda, jednoga dana napisati. Svaki je učenik iznio ukratko o čemu bi se radilo u njegovoj knjizi, tko su likovi, čime se bave. Neki su učenici svoju naslovnicu nacrtali, a neki su iskoristili digitalni alat.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

objavio: Maja Rendić   datum: 20. 9. 2021.