OBILJEŽAVANJE DANA RUŽIČASTIH MAJICA

24.2.2021.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, je akcija prevencije vršnjačkog nasilja koja se diljem svijeta obilježava zadnje srijede u mjesecu veljači. Ove godine obilježavamo ga 24. veljače.

Ideja obilježavanja Dana ružičastih majica je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi u Kanadi. Na inicijativu školskih kolega i prijatelja, na konstruktivan i inteligentan način riješeno je sustavno zlostavljanje dječaka koji je trpio vršnjačko nasilje u školi samo zato što je bio obučen u ružičastu majicu kao znak podrške liječenju teško bolesne majke. Na inicijativu školskih kolega i prijatelja, ovaj problem riješen je na vrlo konstruktivan način te su ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege i prijatelji, postale prepoznatljiv simbol inicijative, a kasnije i međunarodno prepoznate obljetnice. Nositelj cjelokupnog programa i začetnik ideje obilježavanja Dana ružičastih majica u Hrvatskoj ( od 2014. godine) je CEPN (Centar za edukaciju i prevenciju nasilja – Đakovo).

Što je vršnjačko nasilje?

Vršnjačko je nasilje isticanje moći agresijom. Definira se kao negativna verbalna ili tjelesna akcija koja ima neprijateljske namjere, uznemiruje žrtvu, ponavlja se tijekom vremena, a zasniva se na nesrazmjeru moći.

Koji su ciljevi obilježavanja Dana ružičastih majica?

Glavni su ciljevi obilježavanja Dana ružičastih majica prevencija vršnjačkog nasilja i buđenje učenikove svijesti o toj temi, poticanje na međusobno pomaganje, toleranciju, uvažavanje različitosti i doprinos kvaliteti suživota.

I zato STOP SVAKOJ VRSTI NASILJA I ZLOSTAVLJANJA!

U izradi radova budite kreativni, a vaša poruka neka ukaže na dobre primjere

Svojim radom ukažite na dobre primjere tolerancije, nenasilja i međusobnog uvažavanja. Ukažite nam i na ono što nije dobro, na ono što negativno utječe na vas i kvalitetu suživota i zajedništva. Rad može biti i u digitalnom obliku, video ili zvučni zapis i slično.

Rok za predaju zajedničkog rada razreda je utorak, 23.2.2021. Rad predati ravnateljici ili školskom psihologu.

Nagrađujemo 2 najbolja rada 1. - 4. razreda i 2 najbolja rada 5. - 8. razreda!

objavio: Maja Rendić   datum: 18. 2. 2021.