FILMOVI KOJI BOGATE ODRASTANJE

KULTURA I MEDIJI

Uobičajeno je da se svake godine organizira odlazak u Art-kino Rijeka kako bi se pogledali filmovi pomno odabrani za svaki uzrast. No, korona je zatvorila vrata omiljenom kinu, stoga su djelatnici Ustanove ponudili program filmova koji se može pogledati i u online okruženju.  Boraviti u kinodvorani, imati pred sobom veliko filmsko platno, poseban je ugođaj koji ne može pružiti niti jedan drugi prostor. Kako učenici ne bi bili ukraćeni kvalitetnim filmskim odabirom, odlučili smo odabrane filmove pogledati i u kućnom okruženju.

Nastavak vijesti pročitajte klikom na "opširnije".

Učenici 6.a razreda pogledali su u studenom u školi animirane filmove snimljene prema književnom predlošku Priče iz davnine u produkciji Bulaja naklada, Moje čarobne misli. Tijekom izvođenja nastave na daljinu učenici su uživali u filmu Los Bando s popisa Art-kina Rijeka. To je norveški film koji je svoju svjetsku premijeru doživio na Berlinaleu 2018. u sekciji Generation Kplus. Redatelj Christian Lo snimio je privlačni tinejdžerski film u kojem glavni likovi ne jure za tehnologijom današnjice, već svoje snove usmjeruju prema ciljevima za koje se treba potruditi i usavršavati, učiti i vježbati. Oni žele postati rock-zvijezde, stoga se prijavljuju na glazbeno natjecanje. Putovanje započinje na njihovom otoku Helgoyji, a završava u dalekom Tromsu, gradu na sjeveru Norveške. Putujući tipičnim norveškim krajolicima,  Grimsen, Axel, Thilda i Martin kreću u pustolovinu života koja im priređuje smiješne preokrete, ali vođeni velikom strašću prema rock-glazbi, uspješno dolaze do cilja.

Prije gledanja filma učenici su upoznali najvažnija filmska izražajna sredstva: kadar, vrste filmskih planova i kut snimanja. U dogovoru sa savjetnicom za obrazovne programe Barbarom Zupičić, učenicima je omogućeno da na platformi Vimeo uz dobivenu lozinku pogledaju film u određenom vremenskom razdoblju.

Učenici su dobili naputak na što trebaju obratiti pozornost te povezati s onim što su čuli ili naučili na motivacijskom satu, tj. satu obrade. Nakon gledanja svoje su dojmove objavili na Linoploči  te uz „ključeve“ za otključavanje filma, napisali su sastav trodijelne strukture u kojem su, između ostaloga, pisali o doživljaju nakon gledanja, radnji, likovima, realizaciji filma, žanru te poruci, tj. porukama koje film nesebično daje.

Na satu hrvatskoga jezika u virtualnom okruženju učenici su čitali sastave ili ulomke iz svojih „otključanih“ osvrta.

Gledajući filmove putem virtualnih platformi, razvija se nova filmska publika koja će jednoga dana znati prepoznati, nadam se, kvalitetne i korisne filmske sadržaje. No, pravi doživljaj, koji može pružiti film, nastupit će onoga trenutka kada učenici opet budu u pravoj kinodvorani, u dubokim crvenim sjedalima i sa šuštavim kokicama u ruci.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

Poveznica za najavu filma: https://www.art-kino.org/hr/film/los-bando

Objave učenika na razrednom zidu

objavio: Maja Rendić   datum: 27. 1. 2021.