OBOJI SVIJET!

Uspjesi naših učenika

Na ovogodišnjem kreativnom natječaju Oboji svijet Foruma za slobodu odgoja uradak grupe učenika 8. b razreda nagrađen je u kategoriji Oboji svijet inovacije. Učenici su izradili društvenu igru Istina ili izazov kojom su poručili da naša pomoć i podrška ljudima kojima smo okruženi može uljepšati život, da moramo biti dobri jedni prema drugima, da moramo pružiti ruku i osmijeh jer svijet može biti ljepše mjesto za suživot.

Dodjela nagrada održana je putem Zoom panela. Voditeljica Ivana Sučić, novinarka Hrvatskog radija, prozvala je redom nagrađene učenike. Na ekranu je bio prikazan rad, a predstavnica grupe Marija Mišković, učenica 8.b razreda, odgovorila je na postavljeno pitanje. Cijeli događaj mogao se pratiti i uživo na Facebook stranici Foruma za slobodu odgoja.

U natječaju su sudjelovali: Antonio Broznić, Martina Grbeša, Leona Kamenar, Petra Kruljac, Sara Lisac, Elena Mahne, Marija Mišković, Rene Ritoša, Mario Tomaić.

Opis igre:

Igru Istina ili izazov često igramo kada želimo predahnuti od mobitela ili tableta. Odlučili smo izraditi kartice s pitanjima koje nas podsjećaju da se oko nas nalaze ljudi kojima bi naša pomoć itekako dobro došla. Svaka kartica „istina“ sadrži jedno pitanje koje nas podsjeća na to da moramo poštivati ljude s kojima živimo te da im moramo pomoći. Bez obzira na to o kojim se različitostima radi, moramo biti svjesni toga da su i takvi ljudi dio naše zajednice i da smo tu kako bismo im olakšali i uljepšali život. Prvi igrač započinje igru pitanjem upućenim drugom igraču; Istina ili izazov? Ako drugi igrač izabere „istinu“, tada mu prvi igrač postavlja neko pitanje na koje ovaj mora odgovoriti tako da istakne što je napravio/la, kako je pomogao/la drugome u nevolji i slično. Kartice „istinu“ podsjeća igrače na ljude koji su u nevolji, koji trebaju naša pomoć, koji ne smiju biti zaboravljeni. Igrač mora navesti što je konkretno poduzeo da bi nekome pomogao. Kako smo često uključeni u humanitarne akcije, igračima nije teško prisjetiti se akcije u koju su bili uključeni. Ako drugi igrač odabere „izazov“, tada prvi igrač smišlja zadatak koji prvi igrač mora izvršiti. Osmislili smo „ izazove“ koji nas stavljaju u poziciju da pomognemo ili nešto određeno učinimo. Nakon što je zadatak izvršen, igrač koji ga je izvršio postavlja pitanje igraču do sebe.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

Za slike kliknite na "opširnije."

objavio: Maja Rendić   datum: 17. 11. 2020.