LJUBAV DJECI PRIJE SVEGA

Prije 30 godina svijet se ujedinio u želji da zajedno stvaramo svijet kakav zaslužuju djeca. Svijet u kojem će svako dijete imati priliku rasti, učiti, razvijati svoje sposobnosti i talente, odrastati u obitelji, biti sigurno i zaštićeno.

U trenucima kada se mijenjao svjetski poredak, padao Berlinski zid, rađao internet – svijet se ujedinio u obrani djece i djetinjstva.

20. studenoga 1989. godine Generalna skupština Ujedinjenih naroda usvojila je Konvenciju o pravima djeteta, međunarodni dokument kojim se priznaju prava djece u cijelome svijetu. Konvenciju je potpisalo 196 država, čime je postala najbrže i najšire prihvaćen sporazum na području ljudskih prava u povijesti. Vlada Republike Hrvatske donijela je posebnu odluku kojom se na temelju notifikacije o sukcesiji od bivše države Hrvatska smatra strankom Konvencije o pravima djeteta od dana osamostaljenja, 8. listopada 1991. godine.

Dječja prava su prava kojima se štite sve osobe mlađe od 18 godina. Označavaju ono što svako dijete treba imati ili smije učiniti. Svako dijete ima pravo na obrazovanje, zdravstvenu skrb, hranu, igru, zaštitu i još mnogo toga. Dječja prava svakom djetetu trebaju osigurati mogućnost da dosegne najviše što može. Sva su prava povezana i jednako važna.  Osim što nam prava pripadaju jer smo se s njima rodili, jednako je važno da poštujemo i tuđa prava.

Svi koji žele upozoriti na slučaj povreda prava djeteta, mogu se javiti  Uredu pravobraniteljice za djecu na e-mail adresu info@dijete.hr. Prijave se mogu odnositi na povrede prava pojedinog djeteta ili na opće pojave koje ugrožavaju prava i interese.

Festival prava djece

UNICEF u Hrvatskoj radi na širenju svijesti o pravima djece kroz sve što radimo, a od 2009. godine kroz Festival prava djece progovaramo o temama prava djece s djecom, mladima, edukatorima i stručnjacima.

Na Festivalu prava djece svake godine sudjeluje tisuće djece i mladih iz cijele Hrvatske. Riječ je o festivalu koji slavi i promiče filmsko stvaralaštvo djece i mladih, ali i filmska ostvarenja odraslih autora koji promiču prava djece i mladih.

Kroz debatne projekcije srednjoškolci dobivaju priliku razmjenjivati mišljenja o raznim temama. Festival prava djece prvi je i jedini u potpunosti inkluzivan festival u Hrvatskoj – svi filmski naslovi prilagođeni su osobama oštećena sluha i vida, a sudjelovanje je u potpunosti besplatno jer želimo da kulturni sadržaji budu dostupni svima.

Igra Čovječe, ispravi se

Ured UNICEF-a za Hrvatsku objavio je jedinstvenu online igru Čovječe, ispravi se  koja je posvećena pravima djeteta. To je ujedno i prva igra u Hrvatskoj prilagođena slijepoj i slabovidnoj djeci. Zaigraj igru i kreni na zabavno putovanje kroz prava koja pripadaju tebi i svoj drugoj djeci na svijetu. Otkrij zašto su prava iznimno važna, koja je razlika između potreba i želja, kakva sve prava postoje i još puno toga na covjeceispravise.unicef.hr.

/preuzeto sa stranica UNICEF Hrvatska/

Ikone konvencije o pravima djeteta

Dječji tjedan je tradicionalna manifestacija posvećena djeci koja se pod motom “Ljubav djeci prije svega” održava u prvom tjednu mjeseca listopada posebno osmišljenim sadržajima, s ciljem promicanja dječjih prava, njihovog položaja u društvu u obitelji i lokalnoj zajednici. Svake godine, organizacije koje se bave ljudskim pravima i slobodama, potiču na poduzimanje konkretnih koraka u zaštiti i unapređenju dječjih prava, radi boljeg razumijevanja, prihvaćanja i dobrobiti sve djece.

Proveli smo i akciju prikupljanja dobrovoljnih priloga za UNICEF-ov projekt Škole za Afriku po principu Jedan učenik – jedna kuna.

Podsjetili smo se da je naša škola mjesto nulte tolerancije na nasilje i DA SMO SVI JEDNA VELIKA OBITELJ U KOJOJ SVI ČLANOVI IMAJU SVOJA PRAVA, ALI I OBAVEZE.

Konvencija o pravima djeteta

Ravnateljica

I ove godine smo sat razrednika posvetili ovoj tematici te izradili radove na zadanu temu.

Nagradili smo najkreativnije radove učenika

2.a, 2.b, 3.c razreda, PŠ Grobnik i rad učenika 1.c razreda u Produženom boravku te radove učenika 5.a, 5.b, 6.b, 7.b i 8.a razreda.

Pogledajte radove klikom na "opširnije"!

objavio: Maja Rendić   datum: 3. 11. 2020.