PROJEKTI U OŠ ČAVLE

Uz čitanje riječi rastu/Words grow by reading

Čitanje je aktivnost u koju bi se dijete trebalo uključiti od najranijeg djetinjstva. Brojna istraživanja pokazala su da je čitanje važno u razvoju jer se njime potiče kreativnost, bogati rječnik, razvija kritičko mišljenje te utječe na način izražavanja.

Projekt Uz čitanje riječi rastu/Words grow by reading pokrenut je kako bi se djeci približilo čitanje i osvijestilo ih koliko je važno izgraditi kulturu čitanja i razvijati čitalačke vještine. Cilj projekta je izgrađivanje svestrane stvaralačke osobe razvijenih sposobnosti čitanja, izražavanja, doživljavanja i vrednovanja književnih djela. Osim toga čitanje je odličan izbor za kvalitetno provođenje slobodnoga vremena.

Projekt je zamišljen tako da se tijekom godine učenici uključuju u različite aktivnosti kojima se promiče čitanje. U projekt su se uključili učenici 6. i 8. razreda OŠ Čavle kako bi svojim stvaralačkim uratcima doprinijeli projektu, a istovremeno dodatno se motivirali za čitanje, ne samo propisanih djela, već i onoga što sami odaberu. Cilj projekta je poticati čitanje ne samo onih učenika koji su izravno uključeni u projekt, već i ostalih učenika kojima će upravo aktivnosti vršnjaka biti dobra motivacija za otkrivanje svjetova koje nam može pružiti knjiga.

Voditeljice projekta predložile su nekoliko datuma tijekom godine koji se mogu obilježiti raznim aktivnostima kao što su: izrada straničnika, susret s pjesnikom/piscem, dan knjiških likova, kutak za čitanje, piknik uz knjigu, neobično čitanje, pričopričalica, posjet gradskoj knjižnici, izrada reklamnog letka, plakata pročitane ili omiljene knjige, sajam knjiga, fotonatječaj-uhvaćeni u čitanju, pidžama party uz knjigu, susret s piscem, debate i rasprave o pročitanom…). Učitelji mogu uvoditi i dodatne aktivnosti koje su u skladu s projektnim ciljevima.

Predloženi datumi:

MEĐUNARODNI DAN PISMENOSTI – 8.rujna

MEĐUNARODNI MJESEC ŠKOLSKIH KNJIŽNICA – 1.-31. listopada

MJESEC HRVATSKE KNJIGE (15. listopada – 15. studenog)

DAN HRVATSKIH KNJIŽNICA – 11.studenog

SVJETSKI DAN ČITANJA NAGLAS - veljača

MEĐUNARODNI DAN DARIVANJA KNJIGA – 14.veljače

SVJETSKI DAN PRIPOVIJEDANJA BAJKI – 26.veljače

SVJETSKI DAN PRIPOVIJEDANJA – 20.ožujka

NOĆ SA ANDERSENOM – 27.ožujka

MEĐUNARODNI DAN DJEČJE KNJIGE – 2.travnja

DAN HRVATSKE KNJIGE – 22.travnja

SVJETSKI DAN KNJIGE I AUTORSKIH PRAVA – 23.travnja

Učenici će svoje radove objavljivati na mrežnim stranicama te predstaviti ostalim partnerima na Twinspaceu i/ili na Facebook stranici projekta te komunicirati putem videokonferencija što dodatno uključuje uporabu digitalne tehnologije. Na kraju projekta pripremit će se kolekcija aktivnosti i materijala koji će biti dostupni u budućnosti.

Za sam početak projekta učenici 8. razreda iznijeli su svoja razmišljanja o tome što znači biti pismen, što uključuje pojam pismenosti te su istražili kada se i zašto obilježava Međunarodni dan pismenosti. Neki učenici dali su idejno rješenje za plakat koji bi mogao biti predstavljen i izložen povodom navedenoga dana. Učenici šestoga razreda osmislili su naslovnicu knjigu koju bi rado preporučiti svojim vršnjacima.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

objavio: Maja Rendić   datum: 28. 9. 2020.

« Ožujak 2024 »