PROJEKT KULTURNO-TURISTIČKA RUTA „PUTOVIMA FRANKOPANA“

Upravni odjel za kulturu, sport i tehničku kulturu Primorsko-goranske županije

Kulturno-turistička ruta “Putovima Frankopana” inspirirana je ostavštinom slavne hrvatske obitelji Frankopan koja je  od početka 12. do druge polovice 17. stoljeća na području Primorsko-goranske županije ostavila  brojna svjedočanstva svoga utjecaja i moći. Projekt je  pokrenula Primorsko-goranska županija s ciljem obnove, očuvanja, zaštite i održivog korištenja frankopanske materijalne i nematerijalne baštine.

U 2020. godini, kada Rijeka postaje prijestolnicom europske kulture, posebnu pozornost  posvetit ćemo Kulturno-turističkoj ruti „Putovima Frankopana“  kroz mnoštvo kulturnih i edukativnih događanja.

U okviru projekta, Frankopane ćemo kroz niz kreativnih programa pokušati približiti učenicima nižih razreda osnovnih škola naše Primorsko-goranske županije. U tu svrhu izdana je edicija slikovnica. Svaka slikovnica vezana je uz pojedinačni lokalitet i povijesne osobe koje taj lokalitet predstavljaju.

U osam osnovnih  škola u mjestima u kojima će se tijekom 2020. godine otvoriti novi interpretacijski centri ( Krk, Kraljevica, Trsat, Kostrena, Bakar, Bribir, Brod na Kupi, Čabar, Grobnik) u okviru projekta promovirat ćemo  frankopanske slikovnice. Slikovnice će se pričati kao priče, nakon čega će se održati kreativna radionica (priče priča i radionicu vodi autorica ilustracija, vrsna pripovjedačica i ilustratorica Margareta Peršić), u ukupnom  trajanju od dva školska sata.

U sklopu projekta u škole s frankopanskim   kvizom  dolazi i poznati kvizaš, ali i izvrstan  glumac i redatelj Mario Kovač, s namjerom da učenike kroz zabavu i kviz nauči štošta o obitelji Frankopan i našoj Kulturno-turističkoj ruti. Gradivo će biti prilagođeno uzrastu  nižih razreda osnovnih škola.

U dvorcu Nova Kraljevica, krajem prvog polugodišta, najbolji timovi ovih 8 škola s početka priče, u finalnom natjecanju trebali bi se natjecati  u znanju o Frankopanima. Doznat ćemo  tko je naučio najviše o Frankopanima i Kulturno-turističkoj ruti, a pobjednike ćemo bogato nagraditi našim lijepim frankopanskim suvenirima i izletima po zanimljivim odredištima rute.

U srijedu, 26. veljače, održan je kviz u OŠ Čavle. Kviz je vodio Mario Kovač, režiser, glumac i kvizaš, u nazočnosti Sonje Šišić, pročelnice Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu, Rajne Miloš, više savjetnice iz istog odjela te razrednih učiteljica 4.a,b,c razreda.

Učenici su pokazali zavidno znanje. Pobijedila je mješovita ekipa 4.a i c razreda, Teletabisi, koja je točno odgovorila na svih 15 pitanja.

U travnju će naše četvrtaše posjetiti Magi Peršić koja će održati pričaonicu i kreativnu radionicu na istu temu, a u lipnju 2020. osam najboljih ekipa iz OŠ Trsat, OŠ Kostrena, OŠ Čavle, OŠ Brod na Kupi, OŠ Petar Zrinski, Čabar, OŠ Kraljevica, OŠ Fran Krsto Frankopan, Krk, OŠ Bakar i OŠ dr Josipa Pančića, Bribir sudjelovat će u finalu kviza te znanjem i marljivim radom braniti boje svoje škole i mjesta.

Sretno Teletabisi!

objavio: Maja Rendić   datum: 1. 3. 2020.

« Ožujak 2024 »