KREATIVCI U ZAGREBU

Izvanučionička nastava

Grad Zagreb ponosi se brojnim kulturnim i umjetničkim aktivnostima, stoga nosi titulu kulturnog središta Republike Hrvatske. U Zagrebu se svake godine organizira mnoštvo različitih aktivnosti koje su primamljive različitim dobnim skupinama. Izložbe, medijske kuće, muzeji plijene pažnju mladih koji, posjećujući različite zagrebačke lokacije, šire svoje vidike, bogate svoje znanje i životno iskustvo.

Tijekom studenog učenici su posjetili izložbu američkog kipara Alexandra Caldera u Umjetničkom paviljonu. Od impresivnih autorovih 16000 djela koja je izradio tijekom života učenici su imali prilike uživati u 35 radova. Zahvaljujući stručnom vodstvu, učenici su saznali važne pojedinosti iz Calderova života, njegovom porijeklu te skulpturama koje predstavljaju inovaciju u svijetu eksperimentalne umjetnosti. Calder je u mladosti izrađivao skulpture životinja što će ga pratiti tijekom cijeloga života. Stvara prve pokretne igračke i žičane figure. Umjetnički paviljon predstavio je učenicima  Calderove mobile i stabile, skulpture koje su usmjerene na kinetičku umjetnost u kojoj je pokret glavno izražajno sredstvo te pripadaju zreloj Calderovoj fazi.

Žuti mjesec - https://www.pinterest.co.uk

To su apstraktne skulpture često inspirirane motivima životinja. Uz skulpture izloženi su i crteži  koji su nastali sedamdesetih godina 20.stoljeća. Propeleri, Spirala i obruči, Dva oka, Turban, Valovi samo su neki od izloženih slikarskih djela koja izražavaju specifičan umjetnikov izraz i doživljaj svijeta u kojem je živio.

Krava - http://www.artnet.com

Umjetnost prije svega mora biti vesela i nikad sumorna.

Alexandar Calder

Nakon Umjetničkog paviljona uslijedio je razgled zgrade Hrvatske radiotelevizije, hrvatske javne radijske i televizijske ustanove. O povijesti HRT-a i današnjoj važnosti nacionalne medijske kuće govorila je gđa Nada Chadid koja je učenike provela zgradom te ih upoznala s procesom nastajanja radijskih i televizijskih  emisija. Ono što je učenike posebno dojmilo je ulazak u studije u kojima se emisije koje prate na malim ekranima. Tako su imali priliku biti u studiju gdje se snima Potjera, Dobro jutro, Hrvatska, Dnevnik, Strana A. U gradu koji sve čuva, kako je gđa Chadid nazvala HRT, učenici su proveli dva kvalitetna školska sata, prisustvovali su snimanju novogodišnjeg programa te upoznali voditelja kviza Potjera.

Muzej iluzija u Ilici 72 uvijek je zanimljiv i zabavan. Učenici su mogli istražiti neobičan svijet iluzija te naučiti što su to iluzije, kao se mogu koristiti, koliko mogu biti zabavne i smiješne.

Etnografski muzej u Zagrebu ove godine slavi svoj 100.rođendan. Tim povodom postavljena je zanimljiva izložba Kapa dolje! Priča o (ne)pokrivanju glave.

Predstavljena su različita pokrivala za glavu koja ujedno predstavljaju nematerijalnu kulturnu baštinu pojedinih europskih i svjetskih kultura. Svako izloženo pokrivalo ima svoju priču koja posjetitelje uvodi i upoznaje s nekom novom kulturom te ujedno osvještava o vjerskoj i kulturnoj raznolikosti.

Cilj terenske nastave u cijelosti je ostvaren. Učenici su bili zadovoljni viđenim i doživljenim te obogaćeni novim iskustvima i znanjima.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

objavio: Maja Rendić   datum: 4. 12. 2019.