DVODNEVNA IZVANUČIONIČKA NASTAVA OSMIH RAZREDA U VUKOVARU

Učenici osmih razreda OŠ Čavle uoči bolne obljetnice posjetili grad Vukovar suočivši se s razmjerima razaranja i stradavanja njegovih stanovnika u vrijeme Domovinskog rata

Memorijalni centar  Domovinskog rata u Vukovaru čuva sjećanje na Domovinski rat i Bitku za Vukovar, a svojim memorijalnim, znanstveno-obrazovnim i međunarodnim aktivnostima spaja vukovarsku prošlost i budućnost.

Učenici osmih razreda boravili su u Vukovaru od 14. do 15. studenog 2019.u pratnji svojih razrednica, školske psihologinje, učiteljice povijesti i učitelja geografije. Putovanje je započelo u ranim jutarnjim satima, a odmah po dolasku u Memorijalni centar poslušali su dva predavanja i saznali mnogo činjenica o Domovinskom ratu te Bitci za Vukovar. Učenici su boravili u hostelu "Dubrovnik", smještenom u prostorima Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar.

Prvoga dana posjetili su Muzej vučedolske kulture i Muzej grada Vukovara, smješten u predivnom baroknom dvorcu Eltz te uživali u slobodnom vremenu šećući gradom.Večernji sati bili su rezervirani za disco večer na brodu.

Drugoga dana uz stručno vodstvo obišli su memorijalna mjesta na području grada Vukovara;  Mjesto sjećanja  - Vukovarsku bolnicu 1991., Spomen dom Ovčaru, masovnu grobnicu na Ovčari, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put – Put spasa, izložbene prostore Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar, Velepromet i Borovo Commerce.

Vukovarska bolnica i groblje

Ovčara

Nakon obilaska memorijalnih mjesta uslijedila je Škola mira i kviz znanja gdje su se predstavnice naše škole; Anja Juretić i Iva Miculinić, praćene glasnim bodrenjem učenika OŠ Čavle, zdušno nadmetale s ostalim školama, osvojivši pritom odlično drugo mjesto.

Kviz znanja

Vukovar svjedoči i podsjeća kako smisao njegovom postojanju daju upravo njegovi stanovnici, neovisno o tome gdje borave. O tome govore i riječi Siniše Glavaševića, hrvatskog novinara i ratnog izvjestitelja koji je svoje tople priče o temeljnim ljudskim vrijednostima, koje niti jedan rat ne može uništiti ni pokoriti, čitao slušateljima radija tada opkoljenog grada, podižući Vukovarcima moral i dajući nadu u najtežim trenutcima.

Morate iznova graditi. Prvo, svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim, svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti. A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe. Grad - to ste vi.

Romina Stanković Šubat, učiteljica hrvatskog jezika

objavio: Maja Rendić   datum: 3. 12. 2019.