GROBNIČKA JESEN 2019.

Mladi su bašćine glasi

Katedra Čakavskoga sabora Grobnišćine svake godine organizira niz manifestacija  koje, između ostaloga, uključuju i kreativne radionice za učenike osnovnih škola koje njeguju i promiču čakavsku riječ. Osim organiziranih radionica u Gradu Grobniku, prikupljaju se učenički  likovni i literarni radovi te proglašavaju najbolji.

U ovogodišnjim grobničkojesenskim programima sudjelovali su učenici osnovnih škola s područja Primorsko – goranske županije koje njeguju čakavsko narječje i time promiču kulturnu baštinu svoga zavičaja : Čavle, Jelenje-Dražice, Kostrena, Kraljevica, Viškovo, Srdoči, Hreljin,  Bribir i Novi Vinodolski. Na završnoj priredbi održanoj u Gradu Grobniku 7. studenoga 2019. godine sudjelovali su predstavnici šest škola: OŠ Čavle,OŠ Sveti Matej Viškovo, OŠ Hreljin, OŠ Kostrena, OŠ Jelenje-Dražice i OŠ Kraljevica.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

Mladi su bašćine glasi

Izložba nagrađenih radova

Na pozornici Sokolane u Gradu Grobniku  predstavili su se učenici i pokazali svoja umijeća riječima, pokretom i pjesmom. Voditeljica programa Anja Juretić, učenica OŠ Čavle, započela je predstavljanje škola stihovima Vlaste Juretić Prekrasna j  jesen ova . Nakon uvodnih stihova voditeljice, uslijedilo je predstavljanje škola. Odjeknule su domaće besede i glazba te se svaka škola predstavila sadržajem koji je dio njihova identiteta i kulturnog nasljeđa kraja iz kojeg dolaze. Uslijedilo je predstavljanje škola zborskom pjesmom ( OŠ Čavle, Veli oganj i Mom zavičaju), OŠ Kostrena (Ki? Kade? Ča? recitacija ,Tararajčica s otoka Krka, vokalno-plesna točka, Naranča, vokalno-plesna točka), OŠ Hreljin (Ča je život, zbor), OŠ Sveti Matej Viškovo ( recital Ča more more, pjesma uz glazbenu matricu  K.Pupis Dojdi), OŠ Jelenje-Dražice (Grobnišćino moja, Grad Grobnik, Igrajmo se!, recitacije), OŠ Kraljevica ( Zima, Ja san zaljubljen, recitacija). U ime domaćina i organizatora ove tradicionalne manifestacije, prisutne su pozdravili predsjednica Katedre Silvana Demark i savjetnica načelnice Općine Čavle  Petra Šuljić. Programu su nazočili ravnatelji osnovnih škola, roditelji i učenici. Ono što treba naglasiti je da se dvoranom, zahvaljujući izvrsnom ozvučenju dBoki sound and light, zaorila čakavština i ugrijala dlanove gledatelja.

Školski zbor OŠ Čavle i voditeljica Anja Juretić

Nakon predstavljanja škola otvorena je izložba dječjih likovnih uradaka na kojoj je tajnica Katedre Vlasta Juretić uputila zahvalu učenicima koji su sudjelovali u ovogodišnjem natjecanju.

U završnoj riječi voditeljice naglašeno je da je OŠ Čavle spremna i dogodine primiti još više izvođača i predstavnika škola s istim ciljem: povezati škole koje njeguju čakavsko narječje radi njegova čuvanja, zaštite i promicanja.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

objavio: Maja Rendić   datum: 12. 11. 2019.

« Ožujak 2024 »