ČA - ČITALNICA 2018.

U Kastvu treću godinu zaredom održano natjecanje u interpretativnom čitanju proznih književnih i neknjiževnih tekstova na čakavskom narječju – III. ČA–čitalnica

Učenici naše škole sudjelovali u trećoj po redu ČA – čitalnici

Zahvalnica OŠ Čavle

“Ča- čitalnica” je pokrenuta 2106., povodom obilježavanja 150 godina od osnutka kastavske Čitalnice, prve hrvatske čitaonice u Istri. Cilj ove, sada već tradicionalne, manifestacije je popularizacija čakavštine- “da se naše ča nikad ne pozabi”.

U subotu, 29.  rujna  2018. prostorom Gradske Vijećnice grada Kastva treću godinu zaredom odzvanjali su zvuci čakavskoga narječja svjedočeći o njegovom bogatstvu i raznolikosti.   Čitali su se isključivo čakavski prozni tekstovi, a tema ovogodišnjeg natjecanja bila je Ona obuhvaćajući pritom sve majke, sestre, none, kuharice, šilice, mlekarice, susede, meštrice, otročice, prijatelice, ćakulone, štrige i dobrice. Tema je, ukratko bila - žena.

Ana Pavlić čitala je tekst Mlikarica     Anton Miculinić čitao je tekst Šenčići

Borna Hlača Gruevski čitao je               Una Žeželić čitala je tekst
                      Kafe od jednega zrna                              Mlikarica Kata

Anja Juretić čitala je tekst Mamica

Čitajući odabrane tekstove na zadanu temu, Osnovnu školu Čavle predstavili su: Ana Pavlić (mentorica Andrea Miler), Borna Hlača Gruevski, Anton Miculinić (mentrorica Anita Zaharija), Una Hlača ( mentorica Lidija Molnar Čargonja)  i Anja Juretić (mentorica Romina Stanković Šubat). Očekujući rezultate, učenici su se prošetali suncem okupanim ulicama grada Kastva. Ionako lijep dan postao je još ljepšim kada je uslijedilo proglašenje najuspješnijih. Naime, nagradu publike u kategoriji od 5. do 8. razreda odnijela je naša učenica, Anja Juretić čitajući tekst Mamica, naše nažalost preminule učiteljice i kolegice Ružice Zakarije Huskić. Tekst se nalazi u njenoj posthumno objavljenoj knjizi Treptaji sreće i tuge. U pratnji učenika bile su učiteljice Lidija Molnar Čargonja, Andrea Miler i Romina Stanković Šubat.

Nagrada publike u kategoriji 5.-8. razreda

Romina Stanković Šubat, učiteljica hrvatskoga jezika

objavio: Administrator   datum: 15. 10. 2018.