STRUČNO USAVRŠAVANJE UČITELJA ZA 21. STOLJEĆE

ISPRIČAJ SVOJU PRIČU - DIGITALNO!

27 od oko 160 prijavljenih učitelja u Hrvatskoj uspješno je završilo kombinirani tečaj „Pristup obrazovanju za globalno građanstvo kroz digitalno pripovijedanje“  kojem je cilj razviti kompetencije učitelja i trenera osnovnih i srednjih škola kako bi se mogli baviti glavnim temama globalnog građanstva putem konstruktivne i sudioničke metodologije – digitalnog pripovijedanja.

Digitalno pripovijedanje (digital storytelling) kao kratka forma digitalne komunikacije omogućuje  razmjenu svakodnevnice pojedinaca i potiče razumijevanje među ljudima različitih etničkih ili vjerskih pozadina, vjerovanja ili uvjerenja, ukazuje na stereotipe i promiče interkulturalni dijalog te osnažuje kritičko mišljenje, kao i računalnu i medijsku pismenost među djecom, mladima i djelatnicima u edukaciji. Partnerski konzorcij projekta BRIGHTS, financiranog sredstvima Europske komisije kroz program Erasmus+, uključuje Belgiju, Italiju, Grčku i Hrvatsku.

Nakon što su polaznici uspješno položili online tečaj formiran u 4 modula od kojih je svaki trajao po 5 sati u ožujku, dvodnevna radionica osposobljavanja učitelja i trenera licem u lice u trajanju od 10 sati održana je u Centru tehničke kulture 19. i 20. travnja. Polaznici iz raznih dijelova Hrvatske upoznali su se s metodologijom izrade digitalne priče u praksi. Napomenimo i to da je od oko 160 prijavljenih učitelja u našoj zemlji tečaj završilo 27 učitelja i trenera osnovnih i srednjih škola, među kojima i moja malenkost. Kao treneri s učenicima ćemo provesti program, stvoriti digitalne priče i sudjelovati na nagradnome natječaju. Planira se i projekcija digitalnih priča svih učenika koji će polaziti radionice u Art-kinu u Rijeci krajem tekuće godine.

Rastuće nejednakosti i netrpeljivosti u svijetu zahtijevaju odgovore kroz edukaciju i osnaživanje pojedinaca za postajanje aktivnim građanima. Globalno građanstvo aktivno utječe na sprječavanje nasilne radikalizacije te promiče demokratske vrijednosti, temeljna prava i interkulturalno razumijevanje pri čemu se unapređuju i povećavaju društvene i građanske vještine, potiče shvaćanje, znanje i učenje te suvereno vladanje demokratskim vrijednostima i osnovnim građanskim pravima, stoga nam je osobito zadovoljstvo što smo postali dijelom ove globalne priče.

Više o samome projektu možete saznati na sljedećoj poveznici: http://www.ctk-rijeka.hr/

Katarina Badurina Miculinić, učiteljica Hrvatskoga jezika

objavio: Anita Štimac   datum: 1. 5. 2018.