25. Grobničke jeseni pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Kolinde Grabar - Kitarović

Kaštel, Grad Grobnik, 30. rujan 2017.

Ponosni na naše domaće, zvonko ČA….

U Kaštelu u Gradu Grobniku posebno je svečano obilježen početak jubilarne, 25. Grobničke jeseni, tradicionalne znanstveno - kulturne manifestacije Katedre Čakavskog sabora Grobnišćine,  koju je otvorila predsjednica Kolinda Grabar - Kitarović, počasna članica grobničke Katedre od 2009. godine:

„… Veseli me što će i ovogodišnja Jesen biti posvećena djeci i mladima koji su sudionici većine programa. Važno je, naime, njegovati posebnost našeg narječja, koji predstavlja ono što jesmo, što nas čini posebnim u odnosu na druge. Svaki narod živi u svojoj riječi koju mora njegovati i prenositi mladima. Mi smo odvavik znali ki smo i ča smo. Ponosni smo na našu riječ, na naše domaće ljude, na naše grobničke mlikarice. Zbog poštovanja prema našim starima i budućnosti naše djece moramo održavati ovakva događanja… kazala je predsjednica Kolinda Grabar - Kitarović.

Prigodnim riječima nazočnima se je obratila i predsjednica Katedre, Vlasta Juretić te predstavnici Općine Čavle, načelnica Ivana Cvitan Polić i predsjednik Općinskog vijeća, Norbert Mavrinac.

Dio programa bilo je i proglašenje nagrađenih učenika na već tradicionalnom  literarno - likovnom natječaju Darovani. Svoje prozne i poetske uratke na čakavštini imali su čast pročitati nagrađeni učenici iz osnovnih škola Čavle, Jelenje - Dražice, Hreljin, Srdoči, Kostrena i Sveti Matej Viškovo.

Nakon prigodnog programa otvorenja Jeseni, održanog u atriju grobničkog Kaštela, u kojem su sudjelovali Vokalna skupina KUD Zvir  i naš bivši učenik Daniel Šimek, u Galeriji suvremene likovne umjetnosti predsjednica Kolinda Grabar - Kitarović otvorila je izložbu Devet.

Trenutke u kojima smo podijelili ljubav prema kraju, običajima i tradiciji, prema domaćoj besedi i našem zvonkom ČA sa hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar -  Kitarović zasigurno će svima ostati u trajnom sjećanju.

Za nagrađene učenike i njihove učitelje mentore Katedra organizira edukativan izlet u Novi Vinodolski.

Tijekom mjeseca listopada škole učesnice programa Grobnička jesen 2017. sudjelovat će u terenskoj nastavi u grobničkom Kaštelu, a 26. listopada predstavit će se zajedničkim programom u Domu kulture Čavle.

Svoje znanje o zavičaju učenici će moći pokazati u  kvizu Gdje sam - tko sam 2017. koji će se održati tijekom mjeseca studenog, a završnica kviza, proglašenje pobjednika i uručenje vrijedne nagrade u iznosu od 5 000,00 kn održat će se 2. prosinca u Domu kulture Čavle, u revijalnom djelu ovogodišnje Grobničke skale.

Nagrađeni učenici OŠ Čavle:

Literarni izraz:

Fabijan Perušić, 3. a (proza); Emanuel Maršanić, 4.a (proza- nagrađena 2 rada);

Mateo Barčić, 4.b (proza); Arijan Maršanić  (proza); Nina Tus, 5.a (poezija); Klara Brdar, 7.b (poezija)

Likovni izraz:

Mateo Barčić, 4.b; Veronika Burić, 6.a; Teo Baffo, 8.c

Mentori:

Jasna Juretić, Adela Malnar, Ivana Manjgotić, Dolores Maršanić, Anita Zaharija i Barbara Brnelić

objavio: Anita Štimac   datum: 5. 10. 2017.