PROJEKT (ZA)VOLI KAZALIŠTE

ŽELIMO LI UISTINU UVIJEK ČUTI ISTINU

Posjet kazalištu dio je školskog Plana i programa izvanučionične nastave te učenici nisu bili samo pasivni promatrači. Prije odlaska na predstavu u sklopu nastavne jedinice „Načini sporazumijevanja: Idemo u kazalište“ ukazano im je na što trebaju obratiti pozornost: kako glumci piščevu pisanu riječ oživljuju sredstvima govorene riječi.

„Svi mi lažemo i imamo strašnu želju da nam netko drugi govori istinu, ali da to kaže onako kako bismo mi htjeli čuti, što zapravo znači da istinu ni ne želimo čuti."

glavni glumac Jerko Marčić

Projekt (Za)voli kazalište obuhvaća naslove koje sufinancira Primorsko-goranska županija. Trideset učenika sedmog razreda naše škole je u sklopu toga projekt 26. rujna 2017. pogledalo predstavu Jeana-Baptista Poquelina poznatijeg pod pseudonimom Molière. U pratnji učenika bile su učiteljice Katarina Badurina Miculinić, Mira Reljac, Romina Stanković Šubat i učitelj Robert Žagar.

Učenici i učitelji OŠ Čavle pred Hrvatskim narodnim kazalištem Ivana pl. Zajca

Oduševilo nas je ovo remek-djelo jednog od najboljih europskih komediografa svih vremena koje je praizvedeno 1666. godine u Kraljevskome kazalištu u Parizu. Iako je napisano davno, na riječkoj pozornici pokazuje svu svoju suvremenost postavljajući jedno od ključnih životnih pitanja: koliko je ekstremno istinoljublje i otvoreno iznošenje vlastitih stavova i ocjena pozitivna društvena vrijednost, a koliko s druge strane može počiniti štete onome tko se tako ponaša. Više o predstavi možete pronaći ovdje: http://hnk-zajc.hr/predstava/mizantrop/.

Posjet kazalištu dio je školskog Plana i programa izvanučionične nastave i uklopljen je u školski kurikulum te učenici nisu bili samo pasivni promatrači. Prije odlaska na predstavu na satovima Hrvatskoga jezika (u sklopu nastavne jedinice Načini sporazumijevanja: Idemo u kazalište) ukazano im je na što trebaju obratiti pozornost dok budu gledali predstavu, a to su određene glumačke vještine pomoću kojih glumci oblikuju lik u dramskom djelu, odnosno kako glumci piščevu pisanu riječ oživljuju sredstvima govorene riječi: intonacijom, intenzitetom, tempom, stankama i bojom glasa, gestama, mimikom i određenom tjelesnom aktivnošću.  Potražili su i značenja mnogih nepoznatih riječi i izraza te tako djelovali i u okviru aktivnosti predviđenih Nastavnim planom i programom dodatne nastave iz materinskoga  i stranih jezika koje će prezentirati u ožujku 2018. pod nazivom Rječničko blago. Učenici su također dobili zadatak napisati sastavak o temi: Želimo li uistinu uvijek čuti istinu. Ako i nismo sigurni u to želimo li uvijek čuti istinu, sigurno je da jedva čekamo sljedeći posjet kazalištu.

Glumci koji su nas oduševili

MarijaTadić, Katarina Bistrović Darvaš, Leon Lučev, Dražen Mikulić, Davor Jureško i Jerko Marčić

Katarina Badurina Miculinić, učiteljica Hrvatskoga jezika

objavio: Anita Štimac   datum: 28. 9. 2017.

« Ožujak 2024 »