FESTIVAL DJEČJEG GLAZBENOG STVARALAŠTVA

Zagreb, 13.5.2017.

U organizaciji Glazbene udruge Opus i partnera HDS ZAMP-a, Muzeja suvremene umjetnosti, OŠ „Ivan Benković“, Cantusa i Školske knjige, održan je drugi Festival dječjeg glazbenog stvaralaštva. Na Festivalu su se u tri kategorije, Mjuzikli, Mladi autori i Školska mjuza, natjecali učenici iz 23 osnovne škole iz RH-e. Gotovo 600 djece predstavilo je svoje talente koje vrijedno razvijaju na nastavi glazbene kulture, u izvannastavnim glazbenim aktivnostima i u svoje slobodno vrijeme. Festival je trajao dva dana, ispunjen radionicama o autorstvu, obilascima muzeja i tonskim probama te zabavnim programom nakon dodjele nagrada.

Drugi dan festivala organiziran je i posjet kinu, gdje su svi uživali u glazbenom animiranom filmu Pjevajte s nama, tematski povezanim s Festivalom. U poslijepodnevnim satima na velikom koncertu izvedeno je sedam autorskih dječjih skladbi te devet skladbi "školske mjuze". Na pozornici su se izmjenjivali najrazličitiji ansambli, a program je vodio Marijo Ožaković. Sve nastupe pomno su pratila stručna prosudbena povjerenstva i nije im bilo nimalo lako. Povjerenstvo za mjuzikle činile su profesorice glazbene kulture Saša Marić i Jelena Ćosić Žbulj te naš glazbenik Goran Karan, dok su povjerenstvo za mlade autore i školsku mjuzu činili profesori Tomislav Seletković i Deniza Gjini te glazbenik Ante Cash.

Festival je iznimno važan upravo zbog svoje programske jedinstvenosti, koja uključuje autorski angažman učenika i njihovih mentora u svim segmentima glazbeno - scenske umjetnosti. Edukativnog, obrazovnog, kreativnog i umjetničkog karaktera, Festival je u svojem drugom izdanju oduševio struku i publiku. Naša škola je po prvi puta sudjelovala na Festivalu sa pjesmom San, a pjesma je nastala u glazbenoj radionici Vidulice na tekst naše učenice Stelle Paris. Izvođači pjesme bili su školski zbor Čavjanski kanturići koji su pratili na instrumentima: Ivano Svetić, 4.a (klarinet), Ana Miculinić, 6.b (violončelo), Iva Miculinić, 8.c  (klaviru) te naša solistica Eni Žeželić, 4.c. Osvojili smo vrijednu 2. nagradu i dobili 18.33 boda.

Bilo je to za nas jedno lijepo i bogato iskustvo i veselimo se ponovnom sudjelovanju na Festivalu slijedeće godine.

Učiteljica Marijana Maričić

objavio: Anita Štimac   datum: 23. 5. 2017.