PROJEKTNI DAN SIGURNA DJECA

Ekologija, prevencija, zdrave navike života, zaštita i spašavanje

OŠ Čavle, 4. svibanj 2017.

Treću godinu zaredom, održan je za sve učenike i djelatnike škole multidisciplinaran projektni dan Sigurna djeca. Planiran za  25. travnja, projektni dan je zbog nepovoljnih vremenskih prilika odgođen i realiziran 4. svibnja. Promjenjivo vrijeme nije nas mimoišlo ni 4. svibnja, ali nasreću kiše je palo vrlo malo, na samom početku projektnog dana te su sve planirane aktivnosti realizirane.

Mnogobrojne i učenicima vrlo zanimljive sadržaje bilo je moguće realizirati zahvaljujući odličnoj suradnji i aktivnom učešću vanjskih suradnika koji nam godinama pružaju značajnu podršku i rado se uključuju u naše aktivnosti.

Tko je sve bio s nama u četvrtak, 4. svibnja?

Za učenike 1. i 2. razreda projektni dan je započeo radionicom o energetskoj učinkovitosti i obnovljivim izvorima energije - Štedimo energiju koju je održala Sanda Hunjak iz Regionalne energetske agencije Kvarner, radionicom Mala knjiga o Zemlji koju je održala učiteljica Marija Rončević te kvizom na temu zaštite i spašavanja koji je za učenike pripremila Državna uprava za zaštitu i spašavanje - Područni ured za zaštitu i spašavanje Rijeka.

Nakon toga, na školskom igralištu Jama uslijedili su sadržaji koje je za učenike pripremilo Dobrovoljno vatrogasno društvo Čavle. Učenici su sa zanimanjem razgledali vatrogasna vozila i opremu te se natjecali u brzini donošenja vode.

U školskom dvorištu, Policijska uprava primorsko - goranska postavila je štand s promotivnim materijalima, a Udruga Žmergo  kviz te kratku edukativnu igru na temu zdrave hrane, EAThink. Nakon toga uslijedile su poligonske igre i natjecanja u brzini i spretnosti koje je za učenike, u školskoj sportskoj dvorani, pripremio Atletski klub Grobnik.

Vrlo poučno, ali i zabavno bilo je na radionicama Crvenog križa: radionica Osobna higijena za učenike prvih razreda, radionica Dan i noć za učenike drugih razreda, Kodovi sigurnosti na vodi za učenike trećih razreda te radionica realističnog prikaza ozljeda uz osnove prve pomoći za učenike četvrtih razreda.

Nakon radionica uslijedili su, učenicima uvijek vrlo interesantni sadržaji koje su za njih pripremili Državna uprava za zaštitu i spašavanje - Područni ured za zaštitu i spašavanje Rijeka, Hrvatska gorska služba spašavanja i Hrvatska udruga za obuku potražnih pasa -stanica Rijeka.

Nakon edukativne igre Pun ruksak katastrofa, uslijedila je demonstracija vještina traganja i spašavanja - upoznavanje sa sustavom civilne zaštite i elementi rada s psima u sustavu civilne zaštite zahvaljujući kojima je jedan od najomiljenijih gostiju projektnog dana pročelnik Područnog  ureda za zaštitu i spašavanje Rijeka, Matko Škalamera. Za prve razrede projektni dan je završio prometnim poligonom koji je za njih pripremio djelatnik Doma mladih, Marino Čikeš, a za učenike drugih razreda učitelji Doris Šanko Milićević i Matija Malatestinić pripremili su Održivu olimpijadu, natjecanje razrednih timova u igrama recikliranja. Voditeljica Borka Reljac predstavila je učenicima Izviđački odred Sjever – jug  koji od ove godine vrlo uspješno djeluje u našoj školi. Uz gore navedene sadržaje, za učenike  trećih i četvrtih razreda Krešimir Čanić, član udruge HUM (Hrvatske urbane mreže – udruge za popularizaciju znanosti), održao je radionicu Mali meteorolozi.

Ove godine su po prvi puta sudjelovali na projektnom danu  Pomorska škola Bakar i studenti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci - Odsjek za psihologiju te su učenici 5. - 8. razreda imali prilike poslušati vrlo zanimljivo predavanje i prezentaciju učeničkog projekta Posidonia oceanica koje je za učenike pripremila prof. Marica Kučan, a u prezentaciji je sudjelovalo  i nekoliko učenika Pomorske škole Bakar, dok su studentice psihologije održale edukativno predavanje o poremećajima u prehrani i zdravim navikama življenja.

Uz sve ove sadržaje, učenici 5. - 8. razreda imali su prilike natjecati se u brzom postavljanju i rasklapanju šatora koje je za njih pripremila Državna intervencijska postrojba Civilne zaštite -PJ Rijeka. Vrlo poučno bilo je i u Maloj školi aromaterapije, a svoju kreativnost učenici su pokazali u radionici Udruge Vidov san za čistu planetu.

U prizemlju škole postavljena je i izložba učeničkih fotografija na temu vode, a najuspješniji su bili:

1. Nicole Viškanić, 7.a

2. Kristina Maravić, 8.a

3. Stella Tomić, 5.c

Link za sve fotografije vode: https://sites.google.com/site/ssssvjetsssskidannnv/

Sve u svemu, još jedan odličan dan i primjer kako se na zanimljiv i zabavan način može puno toga naučiti.

EKO NAGRADE

• Mnoge od aktivnosti uključivale su i međurazredna natjecanja. Bodovalo se je znanje, brzina i spretnost, a najuspješniji su bili:  1.b / 2.a / 3.a i c / 4.b, c i PŠ Grobnik / 5.b / 6.c / 7.c / 8.c.
  • Najuspješniji razredi u akciji prikupljanja starog papira:

1. mjesto: 3.a; 2. mjesto: PŠ Grobnik; 3. mjesto: 1.c razred.

Razredima će nagrade biti uručene 26. svibnja, u sklopu programa povodom Dana škole.

objavio: Anita Štimac   datum: 14. 5. 2017.

« Ožujak 2024 »