FESTIVAL ZNANOSTI, Rijeka, 24. - 29. travanj 2017.

Festival Znanosti cjelotjedna je manifestacija s ciljem senzibilizacije javnosti na značaj znanosti, predstavljanja znanosti na popularan i zanimljiv način te povezivanja javnosti, mladih, znanosti i medija. Festival Znanosti u Rijeci predstavlja se kao niz događanja koja obilježavaju život grada Rijeke u festivalskom tjednu bogatim programom popularnih predavanja, predstava s temama iz znanosti, radionicama za učenike i nastavnike, izložbama i tribinama.

Društvo matematičara i fizičara je i ove godine, uz potporu Primorsko-goranske županije,  organiziralo za učenike osnovnih i srednjih škola natjecanja otvorenog tipa iz matematike i fizike.

Rezultati natjecanja

Druga nagrada na natjecanju iz matematike za osnovne škole:
Ema Silić, Matea Cico, Laura Kondić, Zara Sabalić, 7.b. OŠ Čavle
Učitelj mentor: Ljerka Linić

Dodjela nagrada u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke, 26.4.2017.

Dio iz matematičkog uratka:

Učitelj mentor: Ljerka Linić, učiteljica matematike i informatike

Učenički projekt Stvarno i nestvarno vrijeme

U školskom mediteranskom vrtu, učiteljice Ljerka Linić i Martina Štefanac održale su 21. travnja radionicu pod nazivom Kako očitati vrijem na Sunčevom satu.

Radionici su prisustvovale učenice 7.b razreda, Laura Kondić, Ema Silić, Viktoria Mavrinac, Karla Ljubobratović, Melanie Dragičević i  Melisa Huskić  te učenice 8.b razreda, Tena Tomiša, Nika Butković i  Karin Volarić.

Učenice su prvo pogledale prezentaciju o Sunčanom satu u školskom mediteranskom vrtu koji je izrađen prije četiri godine, u sklopu učeničkog projekta povodom Festivala znanosti u Puli koji su vodile Gordana Majnarić Janeš i Anita Štimac.

Gledajući prezentaciju, učenice su naučile da je:
Gnomon - vertikalni štap koji daje sjenu i time određuje koliko je sati;
Analema – sunčeva „osmica” koja pokazuje putanju Sunca.

Učenice su naučile i oznake za sazvježđa koja se nalaze na Sunčevom satu te kojem razdoblju u godini pripada koja oznaka.
Učiteljica Ljerka Linić je prezentirala kako postaviti na temelju zadanog  datuma gnomon na točnu poziciju na Sunčevom satu kako bi mogli očitati vrijeme na temelju sjene gnomona.
Odigrana je i igra: Na temelju dobivenog datuma od susjedne učenice, trebalo je odrediti mjesto postavljanja gnomona na Sunčevom satu.
Učenice su uspješno rješile i kviz koji je obuhvaćao pojmove o Sunčevom  satu.
Nakon toga, svaka učenica je izvukla jedan datum i pokušala odrediti gdje postaviti gnomon.
I za kraj:
Koliko je sati bilo kad smo se nalazili u vrtu 21.4.2017. Crvene brojke označavaju ljetno računanje vremena.

Svoj projekt Stvarno i nestvarno vrijeme učenice su prezentirale na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, u petak, 28. travnja, pod mentorstvom učiteljica Ljerke Linić i Martine Štefanac.

Ljerka Linić, učiteljica matematike i informatike

objavio: Anita Štimac   datum: 1. 5. 2017.