GROBNIČKE JESENI 2016.

Mladi su bašćine glasi

Jesen na Grobniku svake je godine bogata i prepuna raznolikih događanja koji, zahvaljujući Katedri Čakavskoga sabora Grobnšćine, okuplja osnovce kojima se pruža prilika da pokažu svoja umijeća pišući na narječju, slikajući, pjesmom i plesom.

Sve započinje u rujnu sabiranjem dječjih literarnih radova osnovnih škola iz Rijeke i riječkog prstena na čakavskom narječju te likovnih radova izrađenih različitim tehnikama. Na ovogodišnjem natječaju Darovani 2016. u sklopu Grobničkih jeseni 2016. proglašeni su najbolji radovi podijeljeni u nekoliko kategorija: poetski radovi učenika nižih i viših razreda, prozni radovi učenika nižih i viših razreda te likovni radovi. Svečana podjela priznanja nagrađenim učenicima upriličena je 30. rujna 2016. godine u Gradu Grobniku.

Početkom listopada organizirane su kreativne radionice u Gradu Grobniku (literarna i zavičajna radionica, radionica glagoljice, likovna radionica) za učenike osnovnih škola s područja Grobnika i okolice. Učenici su se mogli uključiti u različite radionice te kreativno izraziti svoje misli i doživljaje.

Oni koji su dobili zasluženo priznanje na Darovanima 2016., imali su priliku posjetiti Ozalj, grad partner Katedre Čakavskoga sabora Grobnišćine.

Darovani 2016. u Ozlju

Učenici su upoznali rad uspješne tvrtke Aquaestil, novo hvalevrijedno postrojenje za otpadne vode, Munjaru, Osnovnu školu Slave Raškaj, etno selo i Zavičajni muzej grada Ozlja te upoznati djelovanje KUD –a Katarina Zrinski.

Predstavljanje KUD - a Katarina Zrinski

Prije obilaska muzeja, učenicima je predstavljena tzv. Ozaljska ruta koja  uključuje krajolike i  vidikovce Slave Raškaj, poznate hrvatske slikarice,  kojoj su svjetlost i voda bile glavna inspiracija. Izleti Na tragovima naših starih koje godinama organizira KČSG, zanimljivi su svim učenicima i voditeljima te svojevrsni poticaj da ulože još više truda u svoj daljnji stvaralački rad.

Krajem listopada 2016. godine, točnije 27. listopada, održana je završna svečanost za Darovane 2016. u Domu kulture na Čavlima. Tena Tomiša i Karin Volarić, učenice 8. b razreda, uspješno su vodile kulturno – umjetnički program u kojem sudjelovali učenici OŠ Čavle, OŠ Kraljevica, OŠ Hreljin, OŠ Jelenje – Dražice, OŠ Srdoči , OŠ Kostrena i OŠ Sveti Matej iz Viškova. Voditeljice su u uvodnom dijelu naglasile važnost Katedre koja svake godine okuplja sve više djece i kojoj je cilj njegovanje i promicanje narječja i tradicije kraja u kojem djeca žive. Nadalje, publika je upoznata s projektom Katedre Mladi su bašćine glasi kojeg je prepoznalo i Ministarstvo kulture ističući da je navedeni projekt primjer dobre zaštite, očuvanja i promicanja kulturne baštine, naročito nematerijalne, koja se usko veže uz zajednicu u cjelini. Vlasta Juretić, pjesnikinja i neumorni pokretač rada s djecom, pozdravila je nazočne te istaknula važnost Katedre u radu s mladim naraštajima.

Nanizale su se zgodne učeničke izvedbe poput recitacija i scenskih igri (Kad san bil mići, OŠ Kraljevica; Falša mala, OŠ Kostrena; Karače, OŠ Čavle; Pozdrav Grobničanon i Kvarnerske igre, OŠ Sveti Matej Viškovo; Moji mat i otac, OŠ Srdoči; Bajka o maslačkimi, OŠ Čavle) te glazbenih točaka (Šinjora bura, OŠ Čavle; Kostrena i ja , OŠ Kostrena; Vavik najlipja, OŠ Jelenje – Dražice; Škoj, OŠ Sveti Matej Viškovo; Ribar Ivić, OŠ Hreljin).

Bajka o maslackimi, OŠ Čavle                 Ribar Ivić iz OŠ Hreljin

Kad san bil miće dite, OŠ Kraljevica       Vavik najlipja, OŠ Jelenje - Dražice

Dojmljiva je bila instrumentalna glazba dvojice učenika Antonija Kezića i Dorijana Biondića iz OŠ Sveti Matej iz Viškova koji su gitarom i harmonikom još snažnije istaknuli ljepotu stihova čakavskih barda Zorana Kompanjeta i Berta Lučića.

Instrumentalna pratnja, OŠ Sveti Matej

U predvorju Doma bili su izloženi nagrađeni radovi učenika te predmeti koji su nastali tijekom boravka u kreativnim radionicama u Gradu Grobniku.

Likovni i literarni radovi OŠ Srdoči         Radovi OŠ Kostrena

Na kraju programa upućena je zahvala organizatorima i gospođi Vlasti Juretić kojima je cilj okupiti što više mladih i uključiti ih u projekte Grobničkih jeseni. Stvaralaštvo ovogodišnjih Darovanih trebalo bi biti   putokaz i poticaj budućim generacijama da sačuvaju svoje običaje, tradiciju i narječje.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

objavio: Anita Štimac   datum: 2. 11. 2016.