DAROVANI 2016.

Na tragovima naših starih

U sklopu manifestacije Grobničke jeseni 2016., Katedra Čakavskoga sabora Gorbnišćine povela je nagrađene učenika osnovnih škola i njihove mentore na obilazak grada Ozlja koji svojom bogatom prošlošću plijeni pažnju mnogih posjetitelja.

U okviru projekta Darovani 2016., nagrađeni učenici osnovnih škole, posjetili su Grad Ozalj, grad partner Katedre Čakavskoga sabora Grobnišćine. Izleti Na tragovima naših starih zanimljivi su svim učenicima i voditeljima te svojevrsni poticaj da i sljedeće godine ulože još više truda u svoj stvaralački rad.

Darovani 2016.

Grad Ozalj plijeni pažnju bogatom poviješću i zanimljivim lokacijama koje su posjetili učenici uz svoje mentore. Ozalj i Grobnik u srednjem vijeku su dijelili zajedničku povijest jer je Ozalj bio u posjedu obitelji Frankopana od 1398. i Zrinskih od 1550.godine. Grupu učenika vodili su Vlasta Juretić, predsjednica Katedre, i Vinko Škaron, tajnik, voditelj Ureda.

U samom centru Ozlja grupa se susrela s gradonačelnicom Gordanom Lipšinić koja je povela učenike i voditelje u obilazak  tvrtke Aquaestil osnovanom 1999. godine  koja  ima više od 370 zaposlenika raspoređenih u Dugoj Resi, Ozlju, Generalskom stolu i Našicama, a bavi se proizvodnjom kupaonske opreme što su učenici i imali priliku vidjeti tijekom obilaska pogona u Ozlju. Uslijedio je obilazak postrojenja pročistača otpadnih voda i  Munjare, staroj hidrocentrali koja predstavlja  jedan od najljepših primjera industrijske arhitekture. Munjara je  sagrađena u manje od godinu i pol dana, a osmislio ju je arhitekt Herman Bolle. Nakon više od sto godina, i danas proizvodi električnu energiju.

Ravnateljica OŠ Slava Raškaj srdačnom je dobrodošlicom dočekala grupu i povela je u razgled škole, školskog vrta i nove sportske dvorane koja je obnovljena i opremljena zahvaljujući donaciji koju je škola dobila prijavom na natječaj tvrtke DM – drogerie markt d.o.o. Nakon ugodnog druženja i zajedničkog ručka, Darovani su krenuli prema etno selu Ozalj, baroknoj župnoj crkvi sv. Vida i grobu Slave Raškaj te Zavičajnom muzeju grada Ozlja.

Stari grad Ozalj

Etno selo Ozalj je kulturno-povijesni spomenik u blizini centra grada Ozlja, uz cestu prema mjestu Trg u kojem su postavljeni stambeni i gospodarski objekti opremljeni  predmetima kojima su se nekada služili seljaci. Zanimljivim predavanjem vodič je goste upoznao s nekadašnjim načinom života, načinom izgradnje kuće i krovova kakvi se danas veoma rijetko mogu naći.

Zavičajni muzej Ozalj smješten je u Starom gradu Ozlju koji otkriva široku povijest obitelji Frankopan i Zrinski i njihovu kulturnu djelatnost poznatu kao Ozaljski kulturni krug. Muzej posjeduje vrijedna djela gluhonijeme slikarice Slave Raškaj koja je rođena u Ozlju  i koja je tijekom svoga života naslikala brojne slike s motivima Starog grada Ozlja i ozaljskog kraja. Uz to muzej sadrži bogatu sakralnu, etnografsku zbirku te zbirke fotografija, slika i dokumenata čime se svjedoči da je grad Ozalj bio sjedište moćne vlastele i poprište kulturno – povijesnih zbivanja.

Na kraju obilaska KUD Katarina Zrinski predstavio se menuetom i valcerom te prikazom odjeće kakvu nosili Petar i Katarina Zrinski te njihov sin Ivan Antun Zrinski.

KUD Katarina Zrinski

Da su Darovani 2016. i ove godine darovani vrijednim darovima, svjedoče brojne fotografije, dobro raspoloženje i zadovoljna dječja lica.

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

Voditeljice nagrađenih učenika

objavio: Anita Štimac   datum: 16. 10. 2016.