U SVIJETU BAJKI IVANE BRLIĆ-MAŽURANIĆ

Priče iz davnine – poticaj današnjem stvaralaštvu

Priče iz davnine objavila je Matica hrvatska prvi put 1916, s ilustracijama Petra Orlića.

Ivana Brlić-Mažuranić hrvatska je književnica koja je u Hrvatskoj i u svijetu prepoznata kao jedna od najvažnijih spisateljica za djecu. Priče iz davnine, zbirka je bajki koje su inspirirane bogatom slavenskom mitologijom, a uz to vrelo su pozitivnih moralnih osobina kao što su  poslušnost, odgovornost za postupke, iskrenost te predstavljaju svojevrsnu i stalnu potragu za znanjem i istinom.

Svoje prvo izdanje zbirka je doživjela 1916. godine, stoga se ove godine obilježava 100. obljetnica. Mnogobrojne generacije  rasle su uz  Stribora, Palunka, Potjeha, Malika Tintilinića, Svarožića, Bjesomara, Kosjenku i mnoge druge, uživale su u njihovim igrama i ozbiljnim pokušajima da promijene svijet u kojem žive.

Kako bi se i učenici OŠ Čavle pridružili značajnom jubileju, krenulo se u oslikavanje zida u učionici 105 likom Kosjenke, male razigrane i znatiželjne vile izuzetno optimističnog pogleda na svijet koji je okružuje. Učenici osmih i šestih razreda, polaznici likovne grupe škole, s puno pozitivne energije i radosti krenuli su u oslikavanje površine iznad školske ploče. Uz stručno vodstvo učiteljice Barbare Brnelić i jasno postavljene ciljeve učenici su na jednostavan i nevjerojatno brz način oslikali vilu Kosjenku. Pozitivna energija koja je trajala tijekom izrade, prenesena je i na ostale učenike koji su početkom novog radnog tjedna ostali ugodno iznenađeni jer je lik dugokose vile znatno osvježio atmosferu učionice.

Uz oslikavanje zida školu će posjetiti Kazališna družina Ivana Brlić-Mažuranić iz Slavonskoga Broda koja će izvesti predstavu Ribar Palunko i njegova žena u režiji Marija Kovača, planira se posjet Villi Ružić u Rijeci na Pećinama te izrada kazališnog plakata.

Postoji malo knjiga koje su mnogobrojnim generacijama pobudile tako poseban interes kao Ivanine Priče iz davnine, stoga se s pravom smatra najljepšom i najboljom knjigom za djecu.

Barbara Brnelić, učiteljica likovne kulture

Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika

objavio: Anita Štimac   datum: 22. 9. 2016.